Kulochwyty do wiatrówek

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Kulochwyt do wiatrówek, czyli licz punkty i dbaj o bezpieczeństwo

Proste kulochwyty do wiatrówek

Jeśli szukacie kulochwytu, Wasz wzrok z pewnością padnie na najprostszy, stożkowy model. Został uformowany tak, by zatrzymywać śruciny w swoim wnętrzu, przeciwdziałając tym samym niebezpiecznym rykoszetom. Można go wykorzystywać zarówno strzelając z pneumatycznej broni krótkiej, jak i długiej. Standardowy kulochwyt jest kompatybilny z tarczami 14x14 centymetrów. W niektórych modelach zamiast kartoników można używać niewielkich celów zawieszonych na obrotowej osi. Kulochwyty są skonstruowane solidnie, dzięki czemu będą Wam służyły wiele lat. Są przy tym lekkie i łatwe w transporcie.

Alternatywą dla takiego prostego, „tarczowego” modelu jest kulochwyt magnetyczny. Wewnątrz mocnej, zamkniętej z trzech stron skrzynki umieszczono cztery cele, które po trafieniu śruciną opadną. Kolejne trafienie, tym razem w centralnie położony „lizak”, spowoduje ponowne podniesienie celów.

Kulochwyt magnetyczny jest bardzo bezpieczny, dzięki czemu sprawdza się doskonale przy strzelaniu z karabinków pneumatycznych, których pociski mają naprawdę sporą energię. Korzystając z tego sprzętu możecie strzelać nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Podobnie jak klastyczne kulochwyty, wersja magnetyczna jest lekka i łatwa w przenoszeniu.

Cel reaktywny, czyli bardziej fantazyjny kulochwyt wiatrówkowy

PJeśli chcecie jeszcze bardziej urozmaicić swoją przygodę z bronią pneumatyczną, polecamy Wam tzw. cel reaktywny. Jest to nic innego, jak odpowiednio uformowany kawałek stali, osadzony na trzydziestocentymetrowej nóżce. Wbity w ziemię oprze się nawet silnym wiatrom.

Cel reaktywny nieco przypomina kulochwyt magnetyczny. Stanowiąca cel niewielka płytka została umieszczona pośrodku stalowego arkusza, który kształtem może przypominać ptaka, dzika, królika lub inne „łowne zwierzę”. Po trafieniu w płytkę sylwetka opada. Chcąc ją postawić, musicie trafić po raz kolejny, tym razem w niewielką tarczkę, umieszczoną zwykle pod celem. Dokonawszy tego, możecie kontynuować zabawę.

Cel reaktywny to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią rywalizować. Wystarczy, że ustawicie go w bezpiecznym miejscu i śmiało możecie zorganizować zawody strzeleckie.

Jak i gdzie strzelać?

Strzelając pamiętajcie jednak o kilku podstawowych zasadach. Choć prawo pozwala używać wiatrówek praktycznie wszędzie, o ile nie stanowi to zagrożenia dla postronnych osób i ich mienia, to pamiętajcie, żeby miejsce zabawy wybrać z głową. Może to być Wasz ogródek, działka lub leśna polana.

Niezależnie od miejsca, które wybierzecie, koniecznie zadbajcie o kulochwyt. Postarajcie się też o matę wyłapującą śrut – ołów nie jest przecież obojętny dla środowiska. Nie strzelajcie do drzew, butelek (zostanie po nich masa rozbitego szkła), ścian cudzych budynków oraz, co oczywiste, do zwierząt (jeśli to uczynicie, grożą Wam konsekwencje karne).

Jeśli nie chcecie inwestować w kulochwyt do wiatrówek lub cele reaktywne, możecie sięgnąć po oklejoną styropianem płytę OSB. Bez problemu wyłapie śruciny. Dobrym rozwiązaniem będzie też luźno wiszący koc, dodatkowo osłonięty jakąś tkaniną – tworząc taki improwizowany kulochwyt warto zastosować kilka warstw materiału. Zmniejszy to szansę na przestrzelenia go na wylot. Możecie też wykorzystać ukształtowanie terenu, na przykład skarpy lub wyłączone z użytkowania nasypy kolejowe. W takich miejscach nawet zabłąkane śruciny nie powinny zrobić Wam większej krzywdy. Pamiętajcie jednak, że najlepszy rozwiązanie będzie zakup profesjonalnego sprzętu.

FAQ

Jak zrobić kulochwyt do wiatrówki?

Kulochwyt możecie zrobić z luźno wiszącego koca, dodatkowo osłoniętego kolejną warstwą materiału. Możecie też sięgnąć po płytę OSB lub po deskę z miękkiego drewna. Najrozsądniejszym wyjściem będzie jednak zakup profesjonalnie wykonanego kulochwytu (znajdziecie je m.in. na combat.pl).

Ile kosztuje kulochwyt?

Najprostszy, stożkowe kulochwyt kupicie za około 30 zł. Za model magnetyczny zapłacicie 200 zł. Cel reaktywny kosztuje jakieś 50 zł.