Kołczany na strzały do łuków

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Kołczany na strzały do łuków – zadbaj o komfort strzelania

Do czego potrzebny kołczan?

Każdy doświadczony łucznik wie, że dbałość o sprzęt jest równie ważna jak umiejętności strzeleckie. Dlatego podczas transportu i treningu umieszcza swoje strzały w odpowiednim pokrowcu. Kiedyś myśliwy wykonywał prosty futerał z dostępnych surowców naturalnych, takich jak skóra, kora czy futro, dzisiaj można sięgnąć po gotowe modele, różniące się do tego pojemnością, kształtem i funkcjonalnością. Dzięki zmodernizowanym kołczanom strzały masz zawsze pod ręką, a w dodatku odpowiednio zabezpieczone.

Czym się kierować, wybierając kołczan na strzały?

Zanim kupisz właściwy pokrowiec, zastanów się, jak będzie jego optymalna pojemność. Jeżeli używasz różnych typów strzał, rozważ model z przegródkami segregującymi i większą tubą. Natomiast w przypadku, gdy korzystasz z jednolitych strzał, Twoje oczekiwania spełni kołczan uniwersalny, najlepiej wykonany z solidnego materiału i odporny na warunki atmosferyczne (te cechy zresztą są mile widziane w przypadku każdego futerału).

Aby ostre groty nie uszkodziły osłony, kołczan musi nie tylko być zrobiony z odpornego na rozerwania tworzywa sztucznego, syntetycznego dżinsu albo skóry, ale posiadać także wzmocniony spód.

Jak nosić kołczan?

Sajdak na strzały można przypiąć za pomocą klipsa do jakiegokolwiek paska. Jednakże najczęściej wykorzystywany jest tradycyjny kołczan na plecy, trzymający się przy ciele za pomocą szelek. To rozwiązanie cieszy się popularnością wśród wielu strzelców, bowiem umożliwia sprawne wyjmowanie strzał. Popularnym rozwiązaniem jest także mocowanie kołczanu na pasku przy nodze. Model umieszczony na plecach lub ramieniu, posiadający regulowane taśmy, zagwarantuje większą stabilizację, ale nie powinna to być pozycja wymuszona. Natomiast futerał zaczepiony z boku umożliwi błyskawiczne wyciąganie strzał, lecz kosztem niewielkiego ograniczenia mobilności. Co zatem jest lepsze dla Ciebie?

Jaki kołczan sportowy przyda się na zawodach?

Podczas sportowych zmagań, na sukces mogą wpłynąć z pozoru nieistotne czynniki, takie jak na przykład dobór odpowiedniego kołczanu. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się pokrowiec przeznaczony na cały sprzęt łuczniczy, czyli łuk, strzały i akcesoria. Jednak to propozycja sprawdzające się przede wszystkim podczas transportu. W czasie zawodów może być nieco niepraktyczna.

Klasycznym i prostym rozwiązaniem jest model przeznaczony wyłącznie do przechowywania strzał. W jego konstrukcji także mogą się znaleźć ścianki, by rozdzielić zróżnicowane kształty lotek i zapobiec ich sczepianiu. Spotkasz także inne udogodnienia, przyjmujące na przykład postać magnetycznych kieszeni – zapobiegających wypadaniu strzał. Najważniejsze, by kołczan spełnił rolę wygodnego schowka.

Kołczan do łuku dla początkujących i zaawansowanych strzelców

Jaki typ kołczanu spełni oczekiwania zarówno amatorów, jak i wytrawnych zawodników? Dobrą propozycją dla wszystkich fanów łucznictwa będzie produkt uniwersalny, czyli prosty, funkcjonalny i solidny. Bazujący na usztywnionej konstrukcji, pozwoli bezpiecznie ulokować strzały i bezproblemowo je wydobywać. Dobrze, aby cechował się też trwałością i nieprzemakalnością. Poznaj kołczany na strzały do łuków w sklepie combat i wybierz najlepszy dla siebie.


Czytaj nasze poradniki