Kleszczołapki

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Kleszczołapki — prosty sposób na intruza

Jak chronić się przed kleszczami?

Po okresie zimowym i czasie spędzonym w czterech ścianach każdy z utęsknieniem wypatruje wiosny przynoszącej relaks na łonie natury. Jednakże tak długo oczekiwany spacer leśnymi ścieżkami czy wypoczynek w ogrodzie wiąże się z pewnego rodzaju niebezpieczeństwem. A stwarza go obecność prawie niewidzialnych pajęczaków, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, gdyż przenoszą groźne choroby.

Dlatego trzeba się ich wystrzegać, stosując środki zapobiegawcze. To mogą być spraye tworzące nieprzyjazną dla pasożytów chmurkę zapachową albo odstraszacze ultradźwiękowe. Te ostatnie, dzięki wysyłanym sygnałom o dużej częstotliwości, wprawiają w dezorientację potencjalnego „napastnika” , więc warto je mieć przy sobie. Wskazane też jest posiadanie wśród akcesoriów aptecznych kleszczołapki, na wypadek gdyby, mimo wszystko, przedarł się do skóry niepożądany „pasażer”.

Sprawdź nasz poradnik: Jak chronić się przed kleszczami.

Czym usuwać kleszcze?

Kiedy dostrzeżesz na swoim lub innego domownika ciele kleszcza, powinieneś go zlikwidować niezwłocznie, ponieważ natychmiastowe usunięcie intruza zwiększa szansę na uniknięcie zakażenia. Przy pomocy specjalnych narzędzi akcja „oczyszczania”- przeprowadzona w realiach domowych - przebiegnie bezawaryjnie. Jednak warunkiem jej powodzenia będzie zarówno dobór odpowiednich instrumentów, jak i sprawność działania.

Pęseta kosmetyczna, po którą najczęściej sięga „poszkodowany” bywa zawodna, gdyż nie jest przystosowana do tego rodzaju zadań. Za to szczypce zaprojektowane z myślą o wyciąganiu kleszczy posiadają właściwe końcówki będące w stanie sprytnie uchwycić pasożyta, nie uszkadzając go. W tej roli spiszą się również pompki, szczególny typ lasso bądź kleszczołapki do usuwania kleszczy. Wybór przyrządów jest spory, tak więc znajdziesz coś najdogodniejszego dla siebie.

Jaki przyrząd do usuwania kleszczy spełni Twoje oczekiwania?

Szczypczyki w postaci pęsety sprawdzą się najlepiej w przypadku, gdy stworzenie przybierze większe rozmiary. Wtedy należy ostrożnie uchwycić jego głowę, niezbyt mocno przyciskając, aby nie zwrócił treści pokarmowej, a następnie zdecydowanym ruchem pociągnąć do góry. Nie wszyscy potrafią zachować spokój podczas takiej misji, toteż pomyślano o wspomagającym akcję areozolu. Jego funkcja polega na wymrażaniu kleszcza za pomocą 3- krotnego spryskiwania. Metoda ta okaże się efektywna, jeśli zastosujesz ją umiejętnie.

Nieco łatwiejsze wydaje się manewrowanie lassem, czyli przyrządem przypominjącym długopis z pętelką, zwłaszcza że radzi sobie sprawnie tak na gładkiej powierzchni, jak i na owłosionej. Za pomocą zaczepu obejmujesz skórę wokół niechcianego lokatora, zaciskasz go, zwalniając sprężynę i stanowczym gestem ciągniesz pionowo. W podobny sposób zadziała pompka potrafiąca wyssać dorosłego osobnika, pod warunkiem, że nie tkwi on zbyt głęboko.

Które narzędzia oferują prostą i skuteczną obsługę?

Aby mieć pewność niezawodności sprzętu, trzeba go dopasować do swoich umiejętności. Bowiem narzędzie w niewprawnych rękach płata figle, szczególnie wtedy, gdy powierza mu się precyzyjną pracę. Nie będziesz potrzebować aż takiej uwagi, jeśli wytypujesz klasyczne haczyki do usuwania kleszczy. Plastikowe łapki umożliwią Ci przytrzymanie „krwiopijcy” bez nadmiernego ściskania, mogącego doprowadzić do oderwania odwłoka. Tym samym zyskasz pewność, iż pozbyłeś się całego pasożyta.

Mając do dyspozycji przynajmniej dwurozmiarowe kleszczołapki dla ludzi, uporasz się z problemem trudno dostępnych miejsc, jakimi są np. uszy czy pachwiny. Mniejsza wersja pozwoli Ci na skomplikowaną „operację” eliminacji larwy bądź nimfy, a nieco większa przyda się do wyciągania dojrzałego okazu. Wystarczy, że dopasujesz wielkość haczyków do gabarytów kleszcza, by w ciągu kliku sekund pozbyć się wizji choroby. Ekologiczne i estetyczne kleszczołapki to dobry wybór dla początkujących użytkowników.

Kleszczołapki – jak używać?

Chcąc uzyskać satysfakcję z odegranej roli „pielęgniarza”, trzeba najpierw zapoznać się z instrukcją. Jest ona nieskomplikowana i obejmuje zaledwie parę ruchów. Najpierw oceń rozmiary pajęczaka i wytypuj narzędzie. Następnie wsuń je, przesuwając po skórze, pod bok ciała intruza. Teraz wykonaj skręt, najlepiej w lewą stronę, powtarzając go (2-3 razy), dopóki nie poczujesz, że kleszcz puścił. Potem pozostaje tylko zdezynfekować miejsce wszczepienia. Zatem, zaopatrz się w kleszczołapki ze sklepu combat, by ekspresowo usunąć szkodnika.