Maski ASG

Maski ASG

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Maska ochronna do ASG, czyli zawsze dbaj o swoje zęby

Czym jest maska ochronna do ASG?

Używana podczas airsoftu maska to odpowiednio wyprofilowany kawałek metalu lub tworzywa syntetycznego. Jego zasadniczą funkcją jest ochrona dolnej części twarzy zawodnika. Jak łatwo się domyślić, kwestią kluczową jest zapewnienie noszącemu odpowiedniego komfortu, w tym cyrkulacji powietrza. Producenci, mając to na uwadze, w centralnej części maski umieszczają często metalową siatkę, która pozwala użytkownikowi normalnie oddychać. Na rynku można również znaleźć osłony wykonane z perforowanego plastiku.

Maska ma, rzecz jasna, przede wszystkim chronić nasze zęby. Trafione plastikową kulką mogą popękać, a tego nikt ze strzelających chyba nie chce. Trafienia w policzki lub usta również bywają bolesne. Maska zabezpieczy nas również przed nimi.

Czy maska na twarz jest w ASG niezbędna?

Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Podczas rozgrywek „koleżeńskich” noszenie maski może nie być wymagane. Jeśli jednak zamierzamy wziąć udział w imprezie organizowanej przez klub, strzelnicę lub podobną instytucję, to posiadanie maski będzie pewnie niezbędne. Organizatorzy strzelanek wolą się zabezpieczać. Rzeczy mają się podobnie na zawodach. Tu także bezpieczeństwo uczestników jest na pierwszym miejscu.

Zupełnie inną sprawą są Wasze indywidualne preferencje. Jeśli myśl o tym, że „postrzał” mógłby ukruszyć ząb budzi w Was niepokój, zainwestujcie w maskę ochronną. W przeciwnym razie będziecie stale rozmyślać o takiej przykrej ewentualności, co spowoduje, że grać będziecie z rezerwą, unikając konfrontacji i starć na bliskim dystansie. W konsekwencji rozgrywka nie będzie dla Was w pełni satysfakcjonująca.

Na co zwracać uwagę wybierając maskę do ASG?

Szukając odpowiedniej maski, zwróćcie uwagę na kilka kwestii. O pierwszej, i najważniejszej, już wspomniałem – to dobra wentylacja. Drugą jest wygoda. Maska do ASG musi na Waszej twarzy dobrze „leżeć”. Nie powinna uwierać, cisnąć i ograniczać widoczności (jest to możliwe, jeśli zaopatrzycie się w model zabudowany, zasłaniający całą twarz). Powinniście móc dopasować ją do twarzy. Zwróćcie też uwagę na gumkę, która utrzymuje maskę na Waszej głowie. Nie może być zbyt luźna, ale też nie powinna być zbyt ciasna i „pić”. Noszenie takiej za ciasnej maski po jakimś czasie stanie się torturą.

Alternatywy dla maski ochronnej

Maska nie jest jedyną opcją dla tych, którzy chcą chronić swoją nadobną buźkę i bialutkie zęby. Zamiast niej możecie użyć np. chustki lub komina. Nie zapewnią może tak dobrej ochrony, ale z pewnością znajdziecie je w szafie. Możecie też naciągnąć na głowę kominiarkę, taką bez otworu na usta. Zauważcie jednak, że zasłanianie ust materiałem, choćby i najcieńszym, sprawi, że będziecie gorzej oddychać. Przy intensywnym wysiłku, a rozgrywka ASG zazwyczaj się z nim wiąże, odpowiednia wentylacja jest bardzo istotna. I dlatego (druciana) maska ma przewagę nad improwizowanymi alternatywami.

Co oprócz maski?

Maska to jednak nie wszystko. Każdy, kto choć raz uczestniczył w meczu ASG, wie, że przede wszystkim trzeba chronić oczy. Robić to należy ze względów tak oczywistych, że nie będę tutaj o nich pisał. Chcąc osłonić górną część twarzy do wyboru mamy gogle lub okulary balistyczne. Wybierając konkretny model powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wytrzymałość (bazarkowe „lustrzanki” za piątaka mogą nie wystarczyć). Zadbajmy też, by dobrze przylegały do twarzy.

Jak łatwo się domyślić, okulary są od gogli wygodniejsze. Rzadziej też parują. Gogle są jednak zazwyczaj solidniejsze, przylegają też dość ściśle do twarzy, co chroni m.in. przed „zabłąkanymi” kulkami i pyłem. Jeśli sięgniecie głębiej do kieszeni, z łatwością znajdziecie model nieparujący i wyposażony w system filtracyjny.

FAQ

Po pierwsze maska ma być mocna. Musi przecież zatrzymać rozpędzoną kulkę. Po drugie powinna zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Po trzecie powinna być wygodna – nie obcierać i nie uwierać.

To oczywiście zależy, głównie od tego z czego i jak jest wykonana. Porządną maskę wyprodukowaną przez renomowaną firmę kupicie za około 35-40 złotych.