Tarcze do łuków

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Tarcze do łuków, czyli do czegoś strzelać trzeba

W Polsce nawet myśliwi nie mogą wybrać się na polowanie z łukiem. W związku z tym wszystkim miłośnikom łucznictwa pozostają do wyboru jedynie bezkrwawe łowy na przysłowiową dziesiątkę na tarczy do łuków.

Tarcza do strzelania z łuku. Jakie wymiary?

Najbardziej popularnym rozmiarem tarcz papierowych jest 60x60 centymetrów. Na rynku dostępne są również mniejsze o wymiarze 40x40 centymetrów przeznaczone do strzelania na krótszych dystansach. Z kolei najpopularniejszym rozmiarem stosowanym w łucznictwie sportowym na dłuższych dystansach są tarcze o wymiarze 80x80 centymetrów.

Do czego montować tarcze do łuków?

Tarcze do łuków dawniej montowało się do zwykłych drewnianych desek lub płyt wiórowych. Rozwiązania tego typu ograniczają jednak rodzaje możliwych do stosowania strzał i mogą powodować ich nadmierne niszczenie.

Z czasem ogromną popularność i niemal dominacje na rynku uzyskały maty piankowe do strzelania z łuku. Maty tego typu dostępne są w różnych wymiarach, ale kluczowa jest tutaj grubość. To ona determinuje poziom absorbcji energii strzały. Maty tego typu o grubości około 10 centymetrów można używać na dystansach od 5 do 30 metrów i są kompatybilne z łukami o naciągu do około 35 funtów. Maty piankowe mają również tę zaletę, że mogą pozostawać na dworze w każdę pogodę. Deszcz lub nadmierna wilgoć nie są im straszne.

Do mocniejszych łuków o naciągu do 60 funtów przewidziane są masywniejsze maty, których grubość dochodzi do 30 cm. Do takich tarcz wyposażonych w takie maty strzelać można nawet strzałami z grotem myśliwskim, również z łuków bloczkowych.

Alternatywą dla mat piankowych są klasyczne maty wykonane ze słomy. Maty te pozwalają na bardzo częste użytkowanie i są w stanie przyjmować strzały z grotem stalowym wystrzelone z łuków nawet 60 funtowych. Mata łucznicza słomiana przy strzelaniach z bliższej odległości może wymagać z tyłu dodatkowej osłony z desek, by wyłapać strzały, które mogły się przebić.

Kolejną zaletą mat słomianych jest możliwość ich samodzielnego wykonania, jeśli posiada się odrobinę zacięcia i niezbędny materiał. W porównaniu z matami piankowymi łucznicze maty słomiane mogą gorzej znosić niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Czym zamontować tarcze do łuku do maty piankowej bądź słomianej?

Same tarcze wykonane są z papieru i niezależnie od tego, jakiego rodzaju maty użyjemy, jakoś trzeba będzie je zamocować. Oczywiście można to wykonać nawet zwykłymi pinezkami, ale pójście na skróty może zaowocować przynajmniej odrobiną nerwów podczas zabawy. Tego chyba wszyscy chcą uniknąć.

Zwykłe domowe pinezki posiadają zbyt krótkie igły oraz zbyt małą powierzchnię docisku. Z kolei strzała wypuszczona z łuku ma dużą energię i w związku z tym może łatwo wyrwać zwykłą pinezkę. Nie dość, że tarcza nam odpadnie, to trudno może być dokładnie zweryfikować punkt trafienia.

By uniknąć tego typu sytuacji, opracowano specjalne piny do przytwierdzania tarcz do łuków do mat. Piny do tarcz strzelniczych wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego. Dzięki zastosowaniu długiego szpikulca można ich używać zarówno do piankowych, jak i słomianych mat łuczniczych.

Jaka podstawa do tarczy do łuków?

Tarcze do łuków najłatwiej zamontować na specjalnym stelażu. Najczęściej są one wykonane z drewna i rozkładają się niczym sztaluga malarska. Pozwalają one na wygodne ustawienie tarczy i elementu absorbującego energię, do którego montowana jest sama tarcza. Główną zaletą tego typu podstaw do łuków jest ich mobilność. Dzięki stosunkowo niewielkim wymiarom zmieszczą się niemal do każdego samochodu, a lekka drewniana konstrukcja pozwala na ich przenoszenie przez jedną osobę. Daje to sporą elastyczność i umożliwia realizowanie pasji łuczniczej w dowolnym, odpowiednio przygotowanym i zabezpieczonym miejscu.

Jeśli nie zamierzamy strzelać w sposób mobilny, to zawsze warto pomyśleć o stałym stelażu, do którego mocowana będzie mata piankowa lub słomiana. W takim wypadku za tarczą dobrzy by znajdował się nasyp ziemny, który wyłapie ewentualne przebicia mat na wylot. Deskowanie można stosować przy wykorzystywaniu ostrych strzał z grotem myśliwskim, gdyż im wbicie się w kawał drewna zbytnio nie zaszkodzi.

Tarcza na przyssawki, czyli tarcza do łuku dla dzieci

Dzieci i pełnoprawne łuki i strzały nie do końca idą w parze. Zwłaszcza jeśli nie zamierzamy mieć nad nimi pełnej kontroli. Na szczęście jest i na to rada. Dla małych miłośników łucznictwa przewidziano strzały z przyssawkami. W porównaniu z klasycznymi strzałami są one znacznie bezpieczniejsze, ale i tak w przypadku ich użycia zalecana jest ścisła kontrola dorosłych opiekunów. By można było ich używać, niezbędna jest specjalna tarcza na przyssawki. Pozwoli ona na wiele godzin radosnej zabawy, w której brać będą mogli nie tylko młodzi, ale również starzy adepci łucznictwa.

O czym pamiętać podczas strzelania do tarczy do łuków?

Niezależnie od tego, z jakiego łuku i przy pomocy jakich strzał próbujemy trafić w dziesiątkę na tarczy do łuków, zawsze powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie. Za linią strzału, a tym bardziej za tarczą nikt nigdy nie powinien się znajdować. Podejście do tarczy w celu przeliczenia zdobytych punktów powinno odbywać się dopiero po upewnieniu się, że wszyscy strzelający opuścili łuki i zdjęli strzały z cięciw oraz mają świadomość tego, że należy przerwać strzelanie. Zachowanie tych podstawowych zasad pozwoli na wiele godzin zabawy we wprawianiu się w łucznictwie sportowym i trafianiu w sam środek tarcz do łuków.

Jeśli szukacie dobrej jakości tarczy do łuków, koniecznie sprawdźcie ofertę sklepu combat.pl. Natomiast jeśli dopiero chcecie zacząć przygodę z łucznictwem, to sprawdźcie nasz poradnik pierwsze kroki w łucznictwie.

Czytaj nasze poradniki