Włócznie

Włócznie

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Włócznie – broń drzewcowa o długiej tradycji

Do czego dziś używa się włóczni?

Kiedyś posługiwali się nią wojownicy i myśliwi na całym świecie. Obok maczugi i łuku towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów po czasy nowożytne i dopiero broń palna wyeliminowała ją na dobre. Prosta w swej konstrukcji spisywała się zarówno w walce wręcz jak i w trafianiu do celu na odległość. Dlatego wszystkie istniejące armie doceniały jej walory. Włócznia o krótkim drzewcu sprawdzała się również podczas polowań na dzikiego zwierza.

Dzisiaj wykorzystywana jest głównie na zawodach sportowych, wśród których popularnością cieszą się sztuki walki naginata–do i so-jutsu. Stanowi również nieodłączny element szermierki historycznej, gdzie grupy zawodników ćwiczą bojowe umiejętności z mieczem oraz włócznią, zachowując realizm średniowiecznych walk. Bywa, że zabierają ją także ze sobą na dalekie wyprawy w dzikie ostępy survivalowcy (szczególnie model składany). No i może pełnić rolę dekoracyjną.

Czym powinna się cechować włócznia treningowa?

W odległych epokach włócznia nadawała się przede wszystkim do zadawania ran kłutych i miotania na znaczne dystanse. Stąd relatywnie niewielka waga i ostre zakończenie oszczepu, dzirytu czy jari. Natomiast japońska naginata używana przez samurajów w średniowieczu, dzisiaj służąca do ćwiczeń treningowych, opiera się już na solidnym drzewcu z żeleźcem bambusowym. Pewne zmiany nastąpiły też w budowie włóczni „europejskiej” – przygotowanej do turniejów sportowych.

Zadbano tutaj o zwiększenie wytrzymałości ostrza, stosując hartowaną stal. Z kolei na rękojeść wybrano sprężyste, lecz twarde gatunki drzewa, takie jak np. jesion czy wiąz. W ten sposób odpowiednio wyważony oszczep potrafi pokonać długą drogę do wyznaczonego punktu, zachowując stabilny tor lotu. Zaś klasyczne groty - bez zdobień – osadzone na około 2-3 m drążku wpisały się w oręż bractw rycerskich organizujących rekonstrukcje historycznych bitew.

Dla kogo włócznia wielofunkcyjna?

Modułowa konstrukcja włóczni to innowacja na miarę dzisiejszych czasów. Czemu ma służyć? Umożliwia łatwe przystosowanie włóczni do bieżących potrzeb. Pozwoli stworzyć długą dzidę – idealną do rzucania do tarczy – a w zwarciu (np. podczas rekonstrukcji) obezwładni przeciwnika. A wszystko dzięki ruchomym elementom, które pozwalają na kilka kombinacji.

Groty o różnej średnicy, jak i uchwyt z twardego drewna, scalający głownię z kolcem, uwalniają kreatywność w budowaniu indywidualnego narzędzia do zmagań sportowych i ćwiczeń zręcznościowych. Dodatkowym atutem tego modelu jest możliwość demontażu lancy, a co za tym idzie łatwiejszy transport i dogodniejsze lokowanie w bagażu podręcznym.

Podstawy walki włócznią

Aby pokonać przeciwnika w szermierce historycznej albo w odtwarzanym na podstawie tekstów źródłowych bitewnym starciu, trzeba się odpowiednio przygotować. Do pierwszych lekcji potrzebne będą duże rekwizyty, pełniące rolę wroga. Dopiero po kilku treningach nabędziesz umiejętność dokładnego trafiania w obraną wcześniej strefę. Na początek naucz się dobrze trzymać broń – najlepiej nachwytnie, gdyż ta technika daje swobodę manewru i szybką reakcję osłonową głowy. Bronią sztukuj z góry na dół.

Z obniżonym drzewcem, manipulując na niskich wysokościach, uda Ci się dosięgnąć uda przeciwnika i jego dolne partie ciała. Jednak zanim do tego dojdzie, zacznij od prostych wymachów włócznią, potem dołącz wykrok, kolejny krok i ruch ciała w różnych kierunkach. W końcu dojdziesz do perfekcji, nieomylnie dosięgając przeciwnika. Sprawdź włócznie w sklepie combat.