Broń hukowa i alarmowa

Broń hukowa i alarmowa

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Broń hukowa i alarmowa – odstrasza zwierzęta i ich właścicieli!

Broń hukowa – co to jest i jak działa?

Broń hukowa (i alarmowa) to szeroka kategoria środków przeznaczonych do samoobrony. Obejmuje m.in. pistolety hukowe i rewolwery hukowe. Przede wszystkim ma ona zniechęcać napastników (już sam wygląd może działać deprymująco) i odstraszać agresywne zwierzęta. Ale to nie wszystko. Przy jej pomocy możemy kogoś ostrzec, wezwać pomoc, rozpocząć Nowy Rok lub bieg na setkę.

Broń hukowo-alarmowa działa w następujący sposób: po naciśnięciu spustu mechanizm zwalnia iglicę, która detonuje nabój hukowy. Rozlega się głośny dźwięk wystrzału. Dla porządku dodajmy jeszcze, że lufy nie opuszcza żaden pocisk. Mogą się z niej wydostać jedynie fragmenty rozerwanego naboju.

Pistolet czy rewolwer?

Co odróżnia pistolety hukowe od hukowych rewolwerów? Budowa, rzecz jasna. Konstrukcja tych pierwszych jest bardziej złożona, co sprawia, że trudniej je czyścić i konserwować. „Pielęgnacja” rewolwerów jest stosunkowo prosta – lufę oraz komorę nabojową możemy doprowadzić od porządku za pomocą zwykłego wycioru. Ponadto magazynki pistoletowe zazwyczaj są bardziej pojemne niż rewolwerowe bębny.

Broń hukowa bez zezwolenia?

Zaznaczmy, że broń sygnałowa i alarmowa oraz amunicja hukowa może być używana bez pozwolenia, o ile jej kaliber nie przekracza 6 mm. Reguluje to artykuł 11 ustawy o broni i amunicji: pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku… używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji.

Przypominamy też, że każdy sklep z bronią hukową musi sprawdzić wiek osoby kupującej te „zabawki”. Pracownicy Combatu poproszą kupujących o podanie numeru PESEL-u, serii i numeru dowodu osobistego, daty jego wydania oraz organu, który go wydał. Ponadto poprawność danych sprawdzą podczas wideorozmowy.

Broń hukowa i alarmowa wystrzeliwuje race świetlne

Z broni alarmowej możemy też odpalić race świetlne i hukowe. Aby było to możliwe, musimy zaopatrzyć się w akcesoria do broni hukowej, a ściślej w specjalną nasadkę, która umożliwia wystrzelenie nawet 5 rac jednocześnie. Nie dość, że świetnie to wygląda, to może nam pomóc przy sygnalizowaniu pozycji. Musimy jednak pamiętać, że w wyniku odpalania rac świetlnych broń strasznie się brudzi i wymaga czyszczenia.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Co to jest broń hukowa?

Broń hukowa to typ broni palnej, którego głównym zadaniem jest emitowanie głośnego dźwięku. Często bywa wykorzystywana jako środek samoobrony.

Czy broń hukowa jest legalna?

Tak. Każda pełnoletnia Polka i każdy pełnoletni Polak może posiadać broń hukową, o ile jej kaliber nie przekracza 6 mm.

Czy na broń hukową trzeba mieć pozwolenie?

Nie. Odwołujemy się do Ustawy o broni i amunicji - rzeczony akt prawny mówi, że broń hukowa (6 mm) może być swobodnie wykorzystywana nawet przez osoby nie posiadające pozwolenia na broń.

Jak działa broń hukowa?

Analogicznie do normalnej broni. Po naciśnięciu spustu dochodzi do detonacji naboju hukowego i głośnego wystrzału.