Czarnoprochowce

Broń czarnoprochowa

Co to jest broń czarnoprochowa?

Jest to broń palna wykorzystująca jako materiał miotający czarny proch (dymny). Dzieli się na: karabiny, pistolety czarnoprochowe, rewolwery czarnoprochowe, strzelby i garłacze. Każda z konstrukcji wykorzystuje amunicję rozdzielnego ładowania. Oznacza to, że kapiszony proch i kulę ładujemy osobno, a nie w jednym naboju jak ma to miejsce we współczesnej broni palnej. Poszczególne komponenty ładuje się odprzodowo, czyli od strony wylotu lufy. Ma to wpływ na szybkostrzelność i sposób eksploatacji.

Wprawdzie broń czarnoprochowa została zastąpiona na początku XX w. nowocześniejszymi konstrukcjami na nabój scalony, ale nadal cieszy się dużą popularnością pośród strzelców. I choć czarny proch generuje mniej energii niż współczesny nitrocelulozowy, to jednak z czarnoprochowców można celnie strzelać na duże odległości. Dlatego taką broń posiada wielu strzelców rekreacyjnych, sportowców i rekonstruktorów.

Czarnoprochowce bez zezwolenia

Broń czarnoprochową w Polsce legalnie może kupić każda osoba pełnoletnia. Reguluje to Ustawa o Broni i Amunicji, która pozwala na posiadanie broni wyprodukowanej przed rokiem 1850 bądź współcześnie produkowanych replik takich konstrukcji. Jednak należy pamiętać, że broń czarnoprochowa, choć nie wymaga zezwolenia, jest uznawana za broń palną.

Nieco więcej formalności wymaga zakup czarnego prochu. Polskie sklepy muszą ewidencjonować takie transakcje, więc wymagają od kupujących okazania Europejskiej Karty Broni (EKB) poświadczającej posiadanie czarnoprochowca. Takie dokumenty wydają Wojewódzkie Komendy Policji. Aby uzyskać EKB, nie trzeba przechodzić żadnych badań ani testów, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego obszernego artykułu: Broń czarnoprochowa bez zezwolenia - czy to legalne?

Jaką broń czarnoprochową wybrać?

Za najmocniejszą broń czarnoprochową uznaje się karabiny. Dzięki długiej, gwintowanej lufie pozwalają celnie strzelać nawet na kilkaset metrów. Z kolei największą popularnością wydają się cieszyć rewolwery. Dzięki wielokomorowym bębnom pozwalają na oddanie nawet sześciu strzałów bez konieczności ponownego ładowania. Dodatkowo niektóre modele pozwalają na szybką wymianę pustego bębna na załadowany.

Wiele radości zapewni strzelanie z czarnoprochowych strzelb śrutowych. Na bliskim dystansie potrafią one siać prawdziwe spustoszenie. Co więcej sprawny strzelec o dobrym refleksie może czerpać wiele satysfakcji z rozbijania ruchomych rzutek.

Jak kupić broń czarnoprochową w sklepie?

Do zakupu broni czarnoprochowej trzeba mieć jedynie dokument poświadczający pełnoletność. Broń można kupić bez pozwolenia – osobiście lub wysyłkowo. Nabywając swojego wymarzonego czarnoprochowca, warto pamiętać o akcesoriach czarnoprochowych niezbędnych do strzelania takich jak: kapiszony, kule do czarnoprochowców, klucze do kominków czy prochownice.

Gdzie strzelać z broni czarnoprochowej?

Ustawa o Broni i Amunicji w części dotyczącej obowiązku korzystania ze strzelnicy odnosi się jedynie do strzelania szkoleniowego i sportowego (Art.45), jednak czarnoprochowce klasyfikuje jako broń palną (niewymagająca pozwolenia). Dlatego z broni czarnoprochowej należy strzelać miejscach zapewniających bezpieczeństwo osób postronnych. Najlepiej wykorzystywać okoliczne strzelnice otwarte, gdzie nie będzie przeszkadzał dym unoszący się po strzale. Dodatkową korzyścią jest to, że można tam spotkać wielu kolegów po lufie, którzy chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami.

Sprawdź broń czarnoprochową w sklepie combat

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Co to jest broń czarnoprochowa?

Broń czarnoprochowa jako ładunek miotający pocisk wykorzystuje tzw. proch czarny zwany również dymnym. W większości modeli stosuje się amunicję rozdzielnego ładowania, czyli osobno wprowadza się kapiszon, kulę i czarny proch.

Czy broń czarnoprochowa jest legalna?

Tak. Broń czarnoprochowa wytworzona przed 1850 r. i jej współczesne repliki są legalne. W Polsce może je kupić każda osoba pełnoletnia. Wystarczy się udać do koncesjonowanego sklepu i pokazać dowód osobisty.

Jaka broń czarnoprochowa do samoobrony?

Broń czarnoprochowa jest bronią palną, która strzela ołowianymi pociskami dużego kalibru. Zwłaszcza na bliski dystans potrafi być bardzo niebezpieczna. W większości przypadków może ciężko okaleczyć albo zabić napastnika. Dlatego nie może być traktowana tak, jak paralizator albo gaz pieprzowy. Oczywiście w sytuacji zagrożenia życia mamy prawo bronić się każdym, dostępnym sposobem. Należy jednak być świadomym konsekwencji prawnych użycia czarnoprochowców do samoobrony.

Czy broń czarnoprochowa może zabić?

Jest to broń palna miotająca pociski z dużą energią. Dlatego przy strzelaniu należy stosować się do zasad bezpieczeństwa i nigdy nie kierować lufy w stronę ludzi i zwierząt.