Szable

Szable

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Szable. Ostry kawał historii

Ostre cięcia szabli

W dawnych czas przynosiły chwałę w niezliczonych bojach i wojnach, dziś patrzymy na nie z zachwytem i niewątpliwie budzą w nas respekt. Szable, bo o nich mowa, to jednosieczna broń pochodząca najprawdopodobniej z Azji, która wyśmienicie sprawdzała się w bitwach. Jej cechą charakterystyczną jest wygięta klinga, za pomocą której można było dokonywać ataków. I właśnie ta konstrukcja powodowała, że cięcia stawały się silniejsze i skuteczniejsze.

Mocny i pewny uchwyt jest podstawą do wykonywania manewrów, a to zapewnia odpowiednia konstrukcja i wyprofilowanie rękojeści. Dodatkowo rękojeść wyposażona jest w jelec, którego zadaniem jest zabezpieczanie dłoni przed urazami.

Szabla – piękno i tradycja

Skąd i kiedy do nas przywędrowały, tego nikt dokładnie nie wie. Wiadomo natomiast, że pod koniec XV wieku całkowicie zastąpiły tradycyjne miecze i od tamtego czasu polska szabla towarzyszy naszej historii, a nawet jest jej symbolem. Zyskała dzięki temu dużą wartość, nie tylko finansową, ale i patriotyczną, dlatego bardzo często ozdabia ściany czy gabloty domów.

Jej niezwykłe walory estetyczne są również wynikiem doskonałego wykonania i odwzorowania najdrobniejszych szczegółów. Zdobienia i elementy wykończenia sprawiają często wrażenie autentyczności. Na klingach umieszczone są sentencje w języku polskim bądź łacińskim, odnoszące się do wyznawanych wartości. Wśród wielu okazów możesz znaleźć na przykład polskie szable oficerskie używane przez wojsko. Tego typu szable kolekcjonerskie zwrócą uwagę niemal każdego, kto będzie miał okazję przebywać w Twoim domu.

Szable ozdobne niekoniecznie muszą mieć korzenie historyczne. Powstaje też wiele unikatowych i pięknych form broni, niemających odpowiedników w przeszłości, a jednocześnie równie pięknych. Takie wersje zadowolą wytrawnego miłośnika broni, dekorując jego dom, a także sprawdzą się jako prezent dla kogoś, kogo pasjonuje broń biała.

Powrót do przeszłości z szablą w ręce

Rola szabli kolekcjonerskich i ozdobnych, czyli podtrzymywanie pamięci i dekoracja, jest bardzo ważna i przynosi wiele satysfakcji. Są jednak szable, które spełniają bardziej praktyczną funkcję, a mianowicie są wykorzystywane podczas rekonstrukcji różnego rodzaju bitew. Dobrym przykładem mogą być odwzorowania bitew z udziałem husarii, w których wykorzystywano szable husarskie, sprawdzające się w walce toczonej konno. Uczestnicząc w takiej walce, masz okazje zaznajomić się z bronią, wejść w buty wojownika oraz zrozumieć historię, a to wszystko za sprawą szabli.

Duch rywalizacji ukryty w szablach

Szable to nie tylko relikt przeszłości, ale jak możesz się przekonać, również współczesny element sportowej rywalizacji. Z nieznacznie zmienioną konstrukcją, trochę „odchudzone” są stałym atrybutem szermierzy, którzy swoje umiejętności fechtunku sprawdzają na licznych turniejach. Możesz dzięki nim nabrać sprawności fizycznej i poczuć dreszcz rywalizacji.

Turnieje organizowane są głównie w formie współczesnej, ale są też takie, które odbywają się na dawnych zasadach i w starej scenerii. Turnieje szermierki historycznej, bo o nich mowa, zabiorą cię w czasy średniowiecza, abyś mógł sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się szablą. Ta niełatwa sztuka uczy szacunku nie tylko do siebie i przeciwnika, ale też do broni, z której korzystasz.

Sprawdź szable w sklepie combat

AGE VERIFICATION
You must be older than 18 years old to enter this page.