Akcesoria czarnoprochowe

Akcesoria czarnoprochowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Akcesoria czarnoprochowe – opanuj obsługę i konserwację swojej broni

Czym różni się strzelanie z broni czarnoprochowej od strzelania ze zwykłej broni?

Strzelanie z broni czarnoprochowej to cały rytuał. Broń trzeba przygotować, następnie załadować, a po strzelaniu wyczyścić. W przeciwieństwie do nowoczesnej broni strzelającej amunicją zespoloną, tutaj każdy z niezbędnych komponentów ładujemy osobno.

Niezbędne akcesoria do broni czarnoprochowej – proch i pociski

Aby móc posługiwać się bronią czarnoprochową, konieczne jest posiadanie podstawowych akcesoriów. Pierwszym z nich będzie pojemnik do przechowywania i dawkowania czarnego prochu. Jest to bardzo istotne, gdyż producenci broni zawsze podają, jaka jest bezpieczna ilość prochu, którą należy wsypać do komory. Do automatycznego dawkowania może posłużyć prochownica, która jednocześnie jest poręcznym pojemnikiem do przenoszenia prochu. Alternatywą może być zestaw fiolek. To rozwiązanie dla strzelców, którzy cenią sobie precyzję. Można sobie bowiem wcześniej przygotować odpowiednią naważkę prochu (za pomocą miarki lub na precyzyjnej wadze), a same fiolki wygodnie pomieszczą się w kieszeni bądź ładownicy.

Ważny będzie dobór odpowiednich pocisków. Na początku trzeba sprawdzić kaliber broni i to do niego dobrać właściwego rozmiaru kule do czarnoprochowców. W przypadku rewolwerów czarnoprochowych będą one o nieco większej średnicy niż komora (nadkalibrowe), natomiast do pistoletów i karabinów czarnoprochowych stosuje się kule podkalibrowe. Do lufy wprowadza się je owinięte w specjalną szmatkę zwaną flejtuchem, która uszczelnia je w przewodzie lufy.

Proch w komorze od kuli oddziela przybitka. Jest to odpowiedniej średnicy krążek filcu lub innego, podobnego materiału. Pozwala on na dokładne ubicie prochu, izoluje kulę od płonącego prochu zapobiegając jej nadtopieniu i wreszcie pozwala przeczyścić lufę podczas strzału.

Kapiszony do broni czarnoprochowej

Aby zainicjować strzał, niezbędna jest iskra podpalająca proch. Do jej generowania służy kapiszon, czyli poprzednik współczesnej spłonki. Żeby strzelać z broni kapiszonowej, musimy zaopatrzyć się w ich zapas. Najlepiej przechowywać je w specjalnych pojemnikach zwanych kapiszonownikami.

Akcesoria do konserwacji broni czarnporochowej

Niezależnie od wybranej broni warto zaopatrzyć się w środki do czyszczenia i konserwacji. Wystrzał czarnego prochu generuje wiele zanieczyszczeń (nagaru), które mogą w skrajnych przypadkach zablokować broń. Zestaw podstawowy powinien obejmować wycior, szczoteczki oraz płyny do usuwania brudu i konserwacji powierzchni broni.

Kolejnym bardzo ważnym akcesorium są klucze do kominków. W razie niewypału czasem trzeba rozładować broń ręcznie. Kulę wypycha się od strony kolby lub chwytu broni krótkiej. Aby to było możliwe, trzeba najpierw odkręcić kominek i dotrzeć do komory. Do tego właśnie służą specjalne klucze.

W zestawie startowym początkujących rewolwerowców powinien znaleźć się również specjalny smar do czarnoprochowca. Pełni on dwie role. Pierwsza z nich to smarowanie i czyszczenie lufy podczas strzału. Druga zaś to uszczelnienie komory bębna. Ma to zapobiegać ryzyku, że podczas strzału iskry przeskoczą do innych, załadowanych komór i odpalą ładunki prochowe.

Dodatkowe akcesoria do czarnoprochowców

Dużym ułatwieniem w codziennej eksploatacji broni czarnoprochowej jest posiadanie kilku pomocnych akcesoriów. W przypadku rewolwerów godne polecenia są praski do ładowania kul. Pociski w tego typu broni są lekko nadkalibrowe i wymagają przyłożenia dużej siły podczas wciskania ich do komory. Praska usprawni ten proces.

Do przenoszenia rewolwerów najlepiej sprawdzi się kabura natomiast do broni długiej warto zaopatrzyć się w odpowiedni pokrowiec. Właściwie przenoszona broń jest zabezpieczona przed uszkodzeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Czasem warto rozważyć zakup dodatkowych części do posiadanej broni. Ma to sens zwłaszcza w przypadku rewolwerów. W modelach o ramie zamkniętej można szybko i łatwo wymontować bęben nabojowy. Mając kilka załadowanych bębnów możemy oddać wiele strzałów, zanim przystąpimy do ponownego ładowania broni.

Sprawdź akcesoria do broni czarnoprochowej w sklepie combat

FAQ

Na początku warto zaopatrzyć się w prochownicę, która posłuży zarówno za pojemnik na proch jak i jego dozownik. Potrzebne też będą kapiszonownik (wraz z kapiszonami) oraz klucz do kominków. Do zestawu startowego warto dokupić również odpowiedni smar oraz wycior.

Kluczowe będzie sprawdzenie czy akcesoria pasują do posiadanej broni. Wycior musi być dostosowany do kalibru lufy, a klucz pasować do zastosowanych kominków. Akcesoria można też podzielić na dwie grupy: niezbędne oraz te ułatwiające strzelani i konserwację broni.