Dalmierze

Dalmierze

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Dalmierze — urządzenia do precyzyjnego określania odległości

Dalmierz - do czego służy?

Do tej pory podczas wykonywania prac budowlanych wystarczała zwykła zwijana miarka o zasięgu niewykraczającym poza 10 m lub suwmiarka – pierwszorzędna w mierzeniu średnicy otworów. Jednakże w chwili, gdy w sprzedaży pojawiły się urządzenia elektroniczne błyskawicznie i perfekcyjnie odczytujące długość, dotychczasowe narzędzia miernicze znalazły się na drugim planie.

I trudno się temu dziwić, bowiem za pomocą dalmierza można nie tylko określić dystans, ale także wymierzyć powierzchnię ścian, kąt nachylenia oraz kubaturę pomieszczeń. Oczywiście jego podstawowa funkcja polega na ustaleniu dokładnej odległości, bez konieczności je przebywania. Ta zdolność czyni z niego przyrząd wykorzystywany w różnych obszarach działalności, jak np. myślistwo, strzelectwo sportowe, golf czy aktywność wojskowa.

Jak działa dalmierz?

Jako pierwsze zaistniały dalmierze optyczne usprawniające efektywność broni, dzięki nowoczesnym technikom pomiarowym. Ich działanie opiera się na prawie równoległym układzie obiektywów, które zbierają obrazy pokrywające się ze sobą, a pomiar przeprowadzany jest poprzez obliczenie kąta paralaksy osi optycznych z obu obiektywów. Ten typ dalmierza jest nadal spotykany, ale skutecznie wypierają go dalmierze laserowe.

Bazują one na wiązce promieni laserowych wysyłanych przez układ optyczny do obiektu. Po odbiciu od niego powrót promienia rejestruje urządzenie i oblicza dystans na podstawie czasu, jakiego potrzebował on na przebycie tej drogi. Na podobnej zasadzie funkcjonują dalmierze ultradźwiękowe emitujące w kierunku obranego celu ultradźwięki o określonej częstotliwości

Jaki dalmierz wybrać?

Wybór dalmierza powinien w głównej mierze zależeć od planowanej z nim aktywności. Bardziej zaawansowany model sprosta wymaganiom profesjonalisty, natomiast amatora może zadowolić na przykład dalmierz w lornetce. Ważne też będą misje, jakie Cię czekają. Jeśli masz do wykonania remont, przyda Ci się wersja poszerzona o obliczanie powierzchni bądź kubatury wnętrz. Z kolei w czasie polowania lub strzelania na dłuższym dystansie liczyć się będzie wysoka jakość optyki.

Dlatego w tym przypadku warto typować egzemplarze sprawdzonych marek, specjalizujących się w produkcji sprzętu optycznego. Wybierając np. dalmierze Delta Optical otrzymasz zarówno spore powiększenie, jak i soczewki z górnej półki, dzięki czemu w niekorzystnych warunkach oświetleniowych bezbłędnie namierzysz nawet szybko poruszający się obiekt. A na ekranie okularu wyświetli Ci się dystans dzielący Cię od niego. Wszystkie dalmierze myśliwskie podarują Ci też wodoszczelność i ergonomiczną budowę.

W niektórych rodzajach dalmierzy znajdziesz też przydatną opcję zapisywania wyników pomiarów, zaś inne udostępnią Ci pomiar ciągły. Za jego sprawą poznasz długość wyznaczonych odcinków, a później ich sumę. Najbardziej popularne dalmierze laserowe - stosowane przez żeglarzy, leśników czy wojskowych - nadają się do wielu zadań, w których istotna jest świadomość odległości. W dodatku są kompaktowe i lekkie, więc może spodobają się i Tobie.

Dla kogo lornetka z dalmierzem?

Ciekawe rozwiązanie w rzetelnym ustalaniu odległości przynosi lornetka z dalmierzem. W sklepach dostaniesz egzemplarze z wbudowaną siatką oraz warianty opierające się na technologii laserowej. W pierwszym przypadku samodzielnie szacujesz dystans, wykorzystując siatkę ulokowaną w okularze, za to w drugim zastępuje Cię urządzenie. Metoda wymagająca od użytkownika zastosowania zaledwie jednego przycisku budzi żywe zainteresowanie.

Stąd też obecność lornetki, której partneruje dalmierz, w rękach „wilków morskich” oraz myśliwych. Ze względu na doskonałą optykę, płynną mechanikę i niewielkie rozmiary wybierana jest też przez służby mundurowe oraz snajperów. Na jej wyjątkowość składa się również szeroki wachlarz zastosowań, bo przecież łączy w sobie dwa instrumenty optyczne, a więc pozwala na wnikliwą obserwację oraz pomiary. Wypróbuj precyzyjną elektronikę, kupując dalmierze w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki