Cięciwy do łuków

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Cięciwy do łuków

Łuki towarzyszą ludzkości od bardzo dawna. Są podstawową bronią miotającą, jaką znamy. Pierwsze ślady używania łuków napotkano w wykopaliskach archeologicznych, których wiek oszacowano na 35 tysięcy lat. Do prawdziwego rozkwitu łucznictwa miało jednak dojść znacznie później, bo około 10 tysięcy lat temu. Od tego czasu łuki są już stałym element ludzkiej kultury. Obecnie coraz częściej widujemy je na zawodach, ale nadal są zakątki na ziemi, w których ludzie wyprawiają się z nimi na polowania, mając zapewne zawsze jakąś cięciwę do łuku w zapasie.

Cięciwa do łuku, czyli element większej całości

Każdy łuk musi składać się z przynajmniej dwóch elementów. Pierwszym z nich jest łęczysko, zwane też łuczyskiem, a drugim cięciwa. Bez cięciwy do łuku nie ma możliwości na przeniesienie energii ludzkich ramiona na strzałę, która ma poszybować w kierunku 10 na tarczy, lub prędko oddalającego się obiadu. Cięciwa mocowana jest do łuczyska w punktach zwanych gryfami.

Czym musi charakteryzować się dobra cięciwa do łuku?

Wszystkie cięciwy do łuków, niezależnie od tego, o jakim typie łuku byśmy nie mówili, powinny charakteryzować się tymi samymi cechami. Podstawowym parametrem jest oczywiście grubość cięciwy do łuku. Co do zasady powinny one być cienkie, ale nie przesadnie. Drugą zasadniczą cechą cięciwy do łuku jest nierozciągliwość. Jest to niezwykle istotne, gdyż cięciwa nie ma przejmować energii, a jedynie przekazywać ją na strzałę.

Ostatnią z kluczowych cech charakterystycznych dobrej cięciwy do łuku jest jej wytrzymałość. Po wypuszczeniu strzały i gwałtownym wyprostowaniu łęczyska cięciwa do łuku musi wytrzymać działające na nią siły.

Co równie istotne, dobra cięciwa do łuku musi charakteryzować się wytrzymałością pozwalającą na wielokrotne oddanie strzału nawet w krótkich odstępach czasu. Nie może to zatem być pierwszy lepszy kawał sznurka, który zamontujemy na łuczysko.

Cięciwy do łuków klasycznych

O ile konstrukcja samego łuku nie zmieniła się specjalnie w ciągu tysięcy lat, o tyle wraz z rozwojem techniki zmieniły się materiały używane do produkcji podstawowych elementów łuków. Trend ten nie ominął również cięciw do łuków klasycznych. Obecnie do ich produkcji wykorzystuje się takie materiały jak na przykład Fast Flight+ do łuków olimpijskich, czy też D-75 do łuków flamandzkich. Zastosowanie innowacyjnych materiałów potrafi zminimalizować drgania cięciwy po strzale i podnieść parametry samego łuku, zapewniając większą energię i powtarzalność strzelań na długi czas. Współczesne cięciwy do łuków klasycznych składają się zazwyczaj z kilkunastu wytrzymałych nici, zapewniając strzelcowi odpowiednią jakość na wiele wypadów na strzelnicę.

Cięciwy do łuków bloczkowych

Łuki bloczkowe wymagają innych cięciw niż łuki klasyczne. Dodatkowo stosuje się w nich specjalne kable, które też muszą być przystosowane do ogromnych sił, jakimi poddawany jest łuk podczas strzelania. W przypadku łuków bloczkowych cięciwa i kable są „rozciągane”, co zapobiega ich „kręceniu” się po zamontowanie na łuku i tym samym ułatwia montaż i dalsze użytkowanie.

Tłumik cięciwy do łuku, czyli wyposażenie dodatkowe

Jak w przypadku większości sprzętu, tak i w przypadku łuków i cięciw do łuków znaleźć można sporo wyposażenia akcesoryjnego. Tym właśnie jest tłumik cięciwy do łuków. Wydawać by się mogło, że tłumiki bardziej pasują do pistoletów, że o samochodach i motorach nawet nie wspomnimy, ale nic bardziej mylnego. Łuk, a raczej jego cięciwa, po wypuszczeniu strzały również wydaje dźwięk. Montaż tłumika cięciwy do łuku pozwala ograniczyć drgania po oddanym strzale oraz wyciszyć niepotrzebne dźwięki, co dodatkowo podnosi komfort strzelania.

Dlaczego wytłumianie dźwięków może mieć znaczenie? W przypadku łuków używanych do treningu strzeleckiego nie jest to czymś koniecznym. Gdy jednak polujemy na zwierzynę, to dźwięk cięciwy może ostrzec ofiarę przed kolejną strzałą. Po to właśnie stosuje się tłumiki cięciw do łuków. Na rynku spotkać można wersje wykonane z gumy oraz te bardziej tradycyjne, które również można wykonać samemu. Te drugie wykonuje się z miękkiego i lekkiego futra i montuje na dwóch końcach cięciwy.

Wytrawni użytkownicy łuków wskazują, że wyciszenie cięciwy jest znaczące, ale odbywa się to pewnym kosztem dynamiki strzały, więc jak zawsze mamy coś, za coś. Największą jednak zaletą tłumików drgań jest zmniejszanie prawdopodobieństwa uszkodzenia łuku. W związku z tym można uznać, że w przypadku tłumików cięciw do łuków zalety zdecydowanie przeważają, nad wadami.

Jak dbać o cięciwy do łuków?

Wydawać by się mogło, że coś takiego jak „kawał sznurka” nie wymaga konserwacji, ale, jak to zwykle bywa, nic bardziej mylnego. By cięciwa przez dłuższy czas poprawnie spełniała swoją funkcję, musi otrzymać choćby odrobinę uwagi. Chodzi zwłaszcza o zabezpieczenie przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Do tego celu wykorzystywany jest wosk do cięciwy. Środek taki może być wykorzystywany nie tylko do zabezpieczania cięciw w łukach tradycyjnych, ale również do konserwowania odciągów kabli w łukach bloczkowych.

Jeśli szukacie dobrej jakości cięciw do łuków i akcesoriów dodatkowych, koniecznie sprawdźcie ofertę produktów dostępnych w sklepie combat.pl.