Rewolwery czarnoprochowe

Rewolwery czarnoprochowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Rewolwery czarnoprochowe

Rewolwery to jedne z najpopularniejszych modeli broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania dostępne bez pozwolenia. Aby zakupić dowolną broń czarnoprochową wyprodukowaną przed 1885 bądź jej współczesną replikę, wystarczy być pełnoletnim i udokumentować to w sklepie.

Dlaczego rewolwery czarnoprochowe są fajne?

Rewolwery pod koniec XIX wieku były jednymi z najnowocześniejszych konstrukcji strzeleckich. Dzięki zastosowaniu bębna z pięcioma lub sześcioma komorami pozwalały na szybkie oddanie kilku strzałów bez konieczności ładowania. Powodowało to, że tego typu broń wypierała archaiczne jednostrzałowe pistolety.

Wprawdzie również rewolwery czarnoprochowe są bronią rozdzielnego ładowania, więc każdą z komór trzeba przygotować do strzału umieszczając w niej proch, przebitkę i kulę oraz zakładając kapiszon, jednak po wykonaniu tych czynności możemy strzelać szybko i celnie nawet do celu odległego o kilkadziesiąt metrów.

Typy rewolwerów czarnoprochowych

Obecnie w sprzedaży są dostępne rewolwery dwóch typów: bazujące na ramie otwartej i zamkniętej. Pierwsze z nich składają się z dwóch głównych elementów: szkieletu z mechanizmem spustowo-uderzeniowym i obrotu bębna oraz lufy z podwieszonym masywnym pobojczykiem. Obydwa elementy są połączone za pomocą klina, który kotwiczy lufę w szkielecie. Do rozłożenia broni należy ten klin zdemontować.

Rewolwery o ramie zamkniętej stanowią jedną całość, więc nie ma konieczności stosowania klinów mocujących. To, co je wyróżnia, to łatwy demontaż bębna. Mając kilka zapasowych bębnów, można je stosunkowo szybko wymieniać podczas strzelania.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Rewolwery o ramie zamkniętej są uznawane za nowocześniejsze i celniejsze, jednak delikatne. Natomiast konstrukcje bazujące na ramie otwartej cieszą się renomą bardziej niezawodnych. Są one odporne na nieosiowość bębna i mankamenty amunicji.

Rewolwery dla każdego

Istnieje wiele odmian rewolwerów czarnoprochowych. Począwszy od pełnowymiarowych Coltów Navy i Remingtonów New Army na małych rewolwerach o skróconej lufie skończywszy. Te pierwsze mają rodowód wojskowy, natomiast modele kompaktowe były zwykle używane przez ówczesnych stróżów prawa. Małe gabaryty pozwalały też na wygodniejsze przenoszenie ukrytej broni.

Esteci mogą wybierać pomiędzy egzemplarzami pokrytymi klasyczną oksydą a rewolwerami wykonanymi z chromowanej stali. Dodatkowo niektóre z nich mogą być zdobione kunsztownym grawerunkiem. Taka, unikatowa, broń wyróżnia dumnego właściciela pośród innych strzelców.

Niezbędne akcesoria

Aby się cieszyć wymarzonym rewolwerem, trzeba zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. W pierwszej kolejności musimy kupić czarny proch (sklepy w Polsce sprzedają go po okazaniu Europejskiej Karty Broni), kule oraz kapiszony. Bardzo ważne są również klucze do kominków. Przydadzą się one gdy zdarzy się niewypał. Wtedy demontaż kominka może okazać się niezbędny do wypchnięcia kuli z komory bębna.

Warto również zaopatrzyć się w prochownicę (będącą również dozownikiem prochu), odpowiednie smary i środki czyszczące. Wystrzał z czarnego prochu generuje wiele zanieczyszczeń, tzw. nagaru. Jego regularne usuwanie jest gwarantem poprawnego działania broni. Po czyszczeniu pamiętajcie o natłuszczeniu i konserwacji broni, nic tak nie smuci jak początki korozji na pięknym, lśniącym rewolwerze!