Kapiszony i kapiszonowniki do czarnoprochowców

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

4 produkty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

4 produkty

Kapiszony do broni czarnoprochowej

Jaką rolę pełnię kapiszony do czarnoprochowców?

Kapiszony to niezbędna pozycja w ekwipunku każdego strzelca czarnoprochowego posługującego się bronią kapiszonową. Ich nazwa pochodzi od francuskiego słowa capuchon, czyli kaptur. To właśnie one odpowiadają za generowanie iskry, która podpalając proch, inicjuje wystrzał.

Do czego służą i jak działają kapiszony?

Kapiszony do broni czarnoprochowej pełnią tę samą rolę, co spłonki we współczesnej amunicji scalonej. Po uderzeniu kurka generują iskrę, zapalając proch. Wykonane są zwykle z miedzi lub mosiądzu – w kształcie miseczki, kapelusika lub dzwoneczka. Po wewnętrznej stronie są pokryte warstwą tzw. mieszaniny piorunującej (piorunianu rtęci), która jest wrażliwa na uderzenia.

Kapiszony były powszechnie stosowane w broni czarnoprochowej w XIX wieku. Najpopularniejsze współczesne repliki czarnoprochowców wykorzystują zamek kapiszonowy. Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie wykorzystywane w broni rozdzielnego ładowania. Wcześniej rolę kapiszonu pełniły zapalony lont lub krzemień uderzający w stalową płytkę.

Kapiszony do rewolweru czarnoprochowego

Kapiszony to rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdza się w rewolwerach czarnoprochowych. Jest to broń pozwalająca na wystrzelenie pięciu lub sześciu kul, zanim trzeba będzie ją ponownie załadować. Sercem rewolweru jest bęben z komorami nabojowymi. Każda z nich zakończona jest kominkiem, na który od zewnątrz nakłada się kapiszon. Po naciśnięciu spustu kapiszon jest uderzany przez kurek, co generuje iskrę. Ta ostatnia poprzez wydrążony kominek podpala proch w komorze, powodując wystrzał. Naciągnięcie kurka powodowało obrót bębna i przygotowanie kolejnej komory do strzału.

Podczas strzelania może trafić się wadliwy kapiszon albo zamoknięty proch. Dlatego zanim przystąpimy do procesu rozładowywania broni, warto najpierw założyć nowy i spróbować raz jeszcze oddać strzał.

Czy warto mieć kapiszonowniki?

Kapiszony są niewielkie i delikatne, do tego uderzone inicjują iskrę, dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć. Nikt z nas nie chciałby przypadkowej iskry w pobliżu łatwopalnego czarnego prochu. Dlatego kapiszony przechowujemy w specjalnych pojemnikach zwanych kapiszonownikami. Nie dość, że chronią delikatne spłonki przed odpaleniem, to dodatkowo są wyposażone w zintegrowane dozowniki umożliwiające osadzenie małego kapiszonu na wylocie kominka. To dosyć precyzyjna czynność, którą trudno wykonać palcami.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Do czego służą kapiszony do broni czarnoprochowej?

Kapiszony są pokryte mieszaniną wybuchową generująca iskrę. Po uderzeniu przez kurek inicjują zapłon prochu i wystrzał.

Jakie kapiszony czarnoprochowe są najlepsze?

Zawsze warto dobrać kapiszony do posiadanej broni. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, dopasowanie do kominka oraz rozmiar generowanej iskry