Wojskowy ekwipunek, projektowany i produkowany z myślą o realnej walce, o błocie, deszczu, palącym słońcu i złym traktowaniu, musi być wytrzymały i funkcjonalny. Nic więc dziwnego, że coraz częściej plecaki wojskowe trafiają na pole nieco innej bitwy – do szkoły. W tym poradniku przyjrzymy się ogólnym cechom tego sprzętu, odpowiemy też na pytanie, czym się kierować wybierając plecak wojskowy do szkoły. Jeśli i Wy zadajecie sobie podobne pytania, zapraszamy do lektury.

plecak wojskowy w rękach żołnierza

Spis treści:
1. Plecak wojskowy do szkoły też się nada
2. Jak wybrać plecak wojskowy, ale i szkolny? Kilka uwag na dobry początek
 a. Jak wybrać wojskowy plecak do szkoły? Sprawdzić pasy
 b. Jaki plecak wojskowy wybrać od szkoły? Dobrze uszyty
 c. Jak wybrać wojskowy plecak do szkoły? Przyjrzyj się zamkom błyskawicznym
 d. Jak wybrać wojskowy plecak do szkoły? Obciąż go i przetestuj
3. Plecak wojskowy do szkoły – czym się kierować przy wyborze
 a. Konstrukcja plecaka wojskowego
 b. Objętość
 c. Kolorystyka, czyli plecak „moro” nada się na studia
 d. Plecaki wojskowe do szkoły a system MOLLE
 e. Materiał
 f. Zamki i dodatki

Plecak wojskowy do szkoły też się nada

Zacznijmy od dość ogólnej obserwacji. Plecaki wojskowe, z czysto praktycznych względów będziemy je również nazywać taktycznymi, są projektowane z myślą o żołnierzach i ich służbie. W konsekwencji sprzęt ten powinien być przede wszystkim wytrzymały, funkcjonalny i ergonomiczny. Z uwagi na solidność wykonania bywa cięższy, niż cywilne odpowiedniki. Może też posiadać wszystkie te rozwiązania, które posiadają plecaki niewojskowe. Czasami wyposaża się go w niestandardowe udziwnienia: dodatkowe wzmocnienia, masywne stelaże, czy komorę na linkę desantową.

Zależnie od charakteru działań, w jakich mają być wykorzystywane, plecaki wojskowe można (dość zgrubnie) podzielić na trzy typy – patrolowy jednodniowy, patrolowy trzydniowy i duży plecak transportowy. W końcu kilkugodzinny patrol istotnie różnie się od wielodniowego bytowania w terenie przygodnym. Mówiąc w krótkich żołnierskich słowach, sprzęt dobiera się do warunków i okoliczności.

Jaki z tego wszystkiego płynie morał? Otóż taki, że część plecaków wojskowych można śmiało wykorzystywać jako szkolne tornistry. Za moment uzasadnimy to nieco precyzyjniej.

Przeczytajcie też nasz poradniki pomagający wybrać plecak jednodniowy.

Jak wybrać plecak wojskowy, ale i szkolny? Kilka uwag na dobry początek

szary plecak na plecach

Nim przejdziemy do dokładniejszego opisu plecaków wojskowych, wskażmy kilka uniwersalnych zasad-filtrów, które możemy zastosować, ilekroć zamierzamy nabyć jakikolwiek plecak. Stosując je mamy spore szanse na wybranie modelu odpowiadającego naszym wymaganiom i budowie, a przy tym uszytego solidnie i z odpowiednich materiałów. Oto i nasze zasady.

Jak wybrać wojskowy plecak do szkoły? Sprawdzić pasy

Wiele plecaków, zwłaszcza tych o większym litrażu, posiada pas biodrowy i piersiowy. Nim staniemy się radosnymi posiadaczami jednego z nich, sprawdźmy koniecznie, czy są one wystarczająco szerokie oraz czy po prostu nie przeszkadzają. Sprawa jest dość istotna, gdyż to właśnie szerokość decyduje o tym, czy pas spełni swoją odciążającą funkcję.

Zadbajmy też, by zewnętrzna strona pasa była wykonana z materiału odpornego na przetarcia, a wewnętrzna wyściełana miękką i nieobcierającą tkaniną. Otarcia bioder, szczególnie wiosną i latem, gdy jesteśmy lżej ubrani, nie należą do najprzyjemniejszych rzeczy. Upewnijmy się również, czy pas piersiowy dobrze stabilizuje szelki. Przyjrzyjmy się wreszcie samym szelkom. Im są szersze, tym lepiej rozkładają ciężar.

Ktoś może oczywiście zauważyć, że w drodze do i ze szkoły obtarcia raczej nie powstaną. No bo niby jak miałoby do tego dojść? Idąc do „budy” raczej nie pokonujemy dziesiątek kilometrów. Uwaga jest oczywiście trafna, warto jednak pamiętać, że taki „wojskowy” plecak szkolny śmiało możemy zabrać na wędrowny obóz w Bieszczadach lub marsz przełajowy wokół mazurskich jezior. A tu o obtarcia już łatwo. Myślmy więc perspektywicznie i sięgnijmy po plecak możliwie uniwersalny.

Jaki plecak wojskowy wybrać do szkoły? Dobrze uszyty

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę kupując plecak, jest jakość materiałów. Nim sięgniemy po dany model sprawdźmy, czy jest dobrze uszyty, czy szwy są mocne i czy nie ma żadnych niedoróbek. Dowiedzmy się też, jakiego materiału użyto – nylonu, poliestru, a może cordury?

Ta ostatnia, z uwagi na swoje właściwości, mówiąc wprost „niezniszczalność”, jest często wykorzystywana przez firmy szyjące sprzęt dla wojska. Materiał to połączenie poliamidu z powłoką poliuretanową, dodatkowo wykończoną teflonem. Brzmi to strasznie, ale sprawia, że cordura jest zaskakująco odporna na przetarcia i relatywnie lekka.

Natomiast nylon (inaczej poliamid) i poliester to syntetyki o dość zbliżonych własnościach. „Dość” wyklucza jednak identyczność. Włókna nylonowe, nawet zmoczone, są mniej podatne na rozciąganie. Trudniej też nylon zabarwić i zabrudzić, ale jest wrażliwszy na słońce, pod wpływem którego żółknie. Nie może być czyszczony chemicznie. Poliester jest lżejszy i wytrzymalszy, odporniejszy na tarcie, nie kurczy się w praniu. No i łatwiej poddaje się recyclingowi.

Jak wybrać wojskowy plecak do szkoły? Przyjrzyjmy się zamkom błyskawicznym

Kupując plecak bardzo uważnie przyjrzyjmy się zamkom. Upewnijmy się, czy posiadają komplet ząbków, czy ząbki są równe i niewygięte. Każdy z zamków rozepnijmy i zapnijmy kilka razy.

Pamiętajmy też, że metalowe suwaki posłużą nam dłużej i są łatwiejsze w reperacji. Jeśli zamki nie zasuwają się tak płynnie, jak byśmy sobie tego życzyli, wyczyśćmy je. Częstą przyczyną złej pracy suwaka jest brud lub kurz, który wniknął do wnętrza mechanizmu.

Jak wybrać wojskowy plecak do szkoły? Obciążmy go i przetestujmy

Gdy plecak trafi już w nasze ręce, załadujmy go tak, by wypełnić wszystkie kieszenie, kieszonki, organizery, przegródki oraz komory. Następnie zarzućmy go na plecy i udajmy się nawet na krótki spacerek. Taki „test w warunkach polowych” pozwoli nam ocenić, czy system nośny zapewnia odpowiednią wentylację i czy prawidłowo rozkłada ciężar.

Przy okazji sprawdzimy pakowność i ergonomię całej konstrukcji. Zastanówmy się, czy mamy łatwy dostęp do rzeczy, do których warto by mieć łatwy dostęp? Czy woda nie wypada z siateczkowej kieszeni? Czy kieszenie są ułożone tak, jak byśmy sobie tego życzyli? Czy w plecaku można przenosić laptopa? I tak dalej, i tak dalej.

Jeśli po zakończeniu wszystkich testów uznamy, że plecak źle leży, uwiera nas i generalnie jest do niczego, wracamy do sklepu i wymieniamy go na inny model.

Zastanawicie się, czym jest plecak ucieczkowy? Przeczytajce!

Plecak wojskowy do szkoły – czym się kierować przy wyborze

pustynny plecak na plecach

Przejdźmy wreszcie do sedna – jaki plecak wojskowy sprawdzi się w szkole? Jak już wyżej wspomnieliśmy, plecaki taktyczne są zazwyczaj wzorowane na sprzęcie używanym przez różne „służby i siły”. Żołnierze oraz funkcjonariusze potrzebują sprzętu wytrzymałego i niezawodnego, ponadto zmyślnie zaprojektowanego i możliwie funkcjonalnego. W konsekwencji taktyczne plecaki można łatwo dostosować do zmiennych warunków, wykorzystując do tego między innymi system MOLLE. Mówiąc nieco ogólnie, prostota idzie tu w parze z praktycznością. A skoro wojskowy plecak jest tak wszechstronny, to nada się też do szkoły.

Konstrukcja plecaka wojskowego

Konstrukcja plecaka, czyli układ szelek, paneli, pasów i całej części, która przylega do naszych pleców, to sprawa w zasadzie kluczowa. Wybrany przez nas model powinien być odpowiednio wyważony. Sprawi to, że ciężar będzie odpowiednio i równomiernie rozłożony. Dzięki temu nosząc go zachowamy prosty kręgosłup i właściwą postawę. Pamiętajmy też o wyregulowaniu systemu i dostosowaniu go do wzrostu i sylwetki właściciela. Zadbamy w ten sposób nie tylko o zdrowie, ale i o prawidłową wentylację.

Objętość

Kolejnym ważnym parametrem jest oczywiście „litraż”, czyli objętość plecaka. Zastanawiając się nad wyborem modelu dla ucznia powinniśmy z miejsca wykluczyć plecaki o objętości pięćdziesięciu litrów i większej. Dlaczego? Otóż te „mastodonty” – ciężkie, wyposażone w liczne kieszenie oraz przegrody – zostały zaprojektowane dla różnych obieżyświatów, miłośników trekkingu lub survivalu. Noszą w nich ekwipunek niezbędny do przeżycia gdzieś na kompletnym odludziu.

Uczeń ma zupełnie inne potrzeby. W jego plecaku mają się pomieścić podręczniki, drugie śniadanie, rzeczy na wu-ef. Jeśli tego szkolnego rynsztunku zbierze się sporo, a często tak przecież bywa, możemy sięgnąć nawet po model czterdziestolitrowy. Jeśli nieszczęśnik nie jest aż tak „dociążony”, trzydzieści litrów objętości spokojnie wystarczy.

Kolorystyka, czyli plecak „moro” nada się na studia

Jak łatwo zgadnąć, większość plecaków taktycznych utrzymana jest w stonowanej kolorystyce. Zazwyczaj barwi się je tak, jak sprzęt wojskowy. Do najpopularniejszych wzorów maskowania należą wz. 93 „Pantera” (kamuflaż wykorzystywany przez Wojsko Polskie), amerykański MARPAT, kanadyjski CADPAT (oraz innego rodzaju kamuflaże cyfrowe), Multicam, ale także klasyczny Olive Drab czy Coyote. Oczywiście czarnych „okazów” jest również bez liku. Bardziej wymagający znajdą też coś egzotycznego.

Plecaki wojskowe do szkoły a system MOLLE

Plecaki taktyczne nie bez kozery mają zwykle prosty, „kostkowy” kształt. Dzięki temu łatwiej naszyć na nie rzędy poziomych taśm mocujących. Takie rozwiązanie nazywa się MOLLE (Modular Lightweight Load-bearing Equipment). System umożliwia przytroczenie do plecaka mnóstwa dodatkowych modułów – kieszeni, kieszonek i kieszoneczek.

Sprawia to, że każdy plecak można niejako rozbudować, zwiększając jego objętość o kolejne litry i układając wszystko tak, jak się nam podoba. Cały układ możemy przekonfigurować w kilka chwil. Jeśli na przykład doczepimy kieszenie do bocznych ścian plecaka i okaże się, że utrudniają przeciskanie się przez autobusowe drzwi, możemy je poprzesuwać w zasadzie na poczekaniu.

Materiał

O materiałach pisaliśmy wyżej. Teraz dopowiemy tylko dwa słowa. Plecak wykonany z nylonu lub poliestru w zupełności do szkoły wystarczy. Cordura jest po prostu zbyt droga, ponadto uczeń raczej nie wykorzysta w pełni jej możliwości.

Sprawy mają się jednak nieco inaczej, jeśli plecak ma być wykorzystywany także poza szkołą. Jeśli więc szukamy sprzętu o podwójnym zastosowaniu, śmiało możemy sięgnąć po ten bardzo wytrzymały materiał, znacząco wydłużający żywotność plecaka. Jeśli nam na tym nie zależy, kierujmy się ceną i sięgnijmy po coś tańszego.

Zamki i dodatki

Nim wybierzemy plecak, sprawdźmy, czy ma on kieszeń na zestaw hydracyjny (taki bukłak noszony w tylnej części), taśmy kompresyjne i inne użyteczne rozwiązania. W szkole raczej się nie przydadzą, ale na klasowej wycieczce lub survivalowym obozie już tak.

Przyjrzyjmy się dodatkowym kieszeniom, na przykład siatkowym i organizerom. Te ostatnie z powodzeniem mogą zastąpić szkolny piórnik (o ile dzisiaj jeszcze się czegoś takiego używa). Im takich kieszeni więcej, tym łatwiej poukładać wszystkie drobiazgi, podręczniki, kanapki i termiczne kubki.

Zamki niektórych plecaków wojskowych są wszyte tak, że po ich rozpięciu sprzęt rozkłada się jak walizka, co znacząco ułatwia pakowanie. W ostateczności możemy się na nich nawet położyć i zdrzemnąć.

I tu kończy się nasz poradnik. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pytanie, jaki plecak wojskowy kupić do szkoły. Jeśli tak, zachęcamy Was do zakupienia sprzętu na combat.pl.


autor jakub buźniak

Jakub Buźniak

Pasjonat historii, geopolityki i, w mniejszym stopniu, wojskowości. Dużo czyta, czasem trochę myśli. O swoim prywatnym życiu nie będzie pisał, bo ma świadomość, że nikogo takie wynurzenia nie interesują.


napisz do nas