Dobierając celowniki optyczne, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które sprawią, że wybrane modele spełnią oczekiwania strzelca, jednocześnie nie drenując zbytnio kieszeni. Jak większość specjalistycznego wyposażenia lunety celownicze są dostępne w wielu odmianach różniących się znacząco parametrami. Dlatego, przystępując do wyboru tej optymalnej, trzeba najpierw określić, na czym będzie zamontowana oraz do jakiego typu strzelania będą służyć. Różne modele sprawdzą się odpowiednio na wiatrówkach, replikach asg czy też broni palnej.

ranking celowników optycznych w combat

Na co zwracać uwagę przy wyborze lunety?

Celowniki optyczne dzięki powiększeniu oraz odpowiednio dobranym siatkom celowniczym pozwalają trafiać w cel niewidoczny gołym okiem. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele odmian celowników optycznych. Różnią się budową, zakresem powiększeń oraz typem wykorzystanych materiałów.

Lunety na wiatrówkę

Wbrew pozorom dobór celowników optycznych na karabinki pneumatyczne wymaga nieco uwagi. Sprężynowe karabinki pneumatyczne, pomimo stosunkowo niewielkiej energii wylotowej pocisku, charakteryzują się specyficznym odrzutem. W trakcie strzału napędzany sprężyną tłok uderza w przednią ściankę cylindra. Powoduje to charakterystyczny odrzut do przodu. Takie traktowanie zniosą lunety o solidnej konstrukcji z dobrej jakości materiałów.

Z wiatrówki strzela się na odległości 10 do 100 metrów. Warto więc wybrać taki celownik optyczny, który zapewni ostrość na takich dystansach. Ponadto śrut, wystrzelony z energią poniżej 17J, charakteryzuje się dosyć stromą trajektorią lotu. Dlatego celownik powinien umożliwiać branie odpowiednich poprawek. Robi się to za pomocą odpowiednich nastaw bębnów korekcyjnych, lub dzięki odpowiednio wyskalowanej siatce.

Lunety na repliki asg

Pomimo niskiej energii wylotowej plastikowych kulek strzelcy często sięgają po celowniki optyczne. Bo czymże jest zaawansowana symulacja bez kilku snajperów kampiących w zaroślach? Na szczęście repliki asg nie generują groźnych dla lunet wibracji. Dlatego sprawdzą się również mniej wytrzymałe konstrukcje.

Lunety na broń palną

Wybierając celownik optyczny na broń palną należy wcześniej określić, w jaki sposób będzie się strzelało. Wybór jest szeroki. Popularne jest strzelectwo dynamiczne, gdzie cele znajdują się na bliskich dystansach i liczy się czas, w którym zostaną trafione. Dla miłośników precyzji przygotowano zawody na średnim i dalekim dystansie. W Polsce zawody odbywają się na osiach o długości przekraczających jeden kilometr.

Do każdej z tych dyscyplin potrzebne jest odpowiednie narzędzie. Strzelcy dynamiczni wybiorą lunety „biegówki” o niewielkim powiększeniu i szerokim polu widzenia. Na średnim dystansie sprawdzą się kompaktowe celowniki z odpowiednio dobraną i wyskalowaną siatką celowniczą. Aby osiągać dobre wyniki na dalekich dystansach konieczne będzie wybranie lunety o wysokich parametrach. Znaczenie będzie miało zarówno duże powiększenie jak i dobra jakość układów optycznych.

Ranking celowników optycznych

separator


Luneta Athlon Optics Talos 3-12X40 Capped 1 inch SFP Mil

Przystosowana do strzelania na duże dystanse luneta celownicza o regulowanym przybliżeniu w zakresie 3-12x oraz tubusie o średnicy 40 mm. Jej korpus wykonano z jednego kawałka stopu aluminium lotniczego, które świetnie sprawdza się w roli ochrony wrażliwego układu optycznego. Sam tubus wypełniono azotem udaremniającym możliwość osiadania parze wodnej po wewnętrznej stronie soczewek. Same soczewki zostały dodatkowo pokryte specjalnymi powłokami skupiającymi więcej światła w tubusie, co gwarantuje lepszą jasność oraz lepsze odwzorowanie kolorów obserwowanych obiektów. Podświetlaną siatkę w lunecie można przestawiać w pionie oraz w poziomie o 20 MIL. Jeden klik pozwala na regulację o 0,1 MIL.


Athlon  Ares BTR

Luneta Athlon Optics Ares BTR GEN2 4.5-27x50 30 mm FFP APRS

Wysokiej klasy luneta celownicza o regulowanym przybliżeniu w zakresie 4.5-27x. Jej tubus wypełniono argonem, który wyklucza możliwość parowania soczewek od wewnątrz nawet w warunkach bardzo wysokiej wilgotności powietrza. Soczewki FMC zapewniają świetną transmisję światła, dzięki czemu we wnętrzu celownika skupia się jego duża ilość, a obserwowane przez niego obiekty mają wiernie odwzorowane kolory.


Delta Optical Classic 3-9x40 MilDot

Luneta celownicza Delta Optical Classic 3-9x40 MilDot

Klasyczna luneta celownicza podnosząca precyzję strzałów. Zakres powiększenia od x3 do x9 pozwala na właściwe dostosowanie się do odległości od celu. Do jego niewątpliwych zalet należy to, że można z niego strzelać w niemal każdych warunkach. Zakres temperatur pracy lunety wynosi między -20, a 71 °C. Jej duża wytrzymałość na wstrząsy oraz solidny jednoczęściowy tubus gwarantują celne strzały i wieloletnie użytkowanie. Dedykowana jest do broni myśliwskiej o energii kinetycznej nie większej niż 3500 J oraz wiatrówkach o energii kinetycznej nie większej niż 17 J.


Luneta celownicza Delta Armory 3-9x40 Black

Luneta celownicza Delta Armory 3-9x40 Black

Luneta celownicza 3-9x40 marki Delta Armory jest przeznaczona do replik ASG. Zastosowana siatka celownicza zwiększa dokładność strzału. Krzyż podświetlony jest na kolor czerwono-zielony. Luneta ułatwia celowanie na większe odległości. Podstawowe parametry to: średnica obiektywu 40 mm oraz zakres powiększeń od 3 do 9 razy. Celownik jest również odporny na wilgoć, kurz, zaparowanie, a nawet delikatne uderzenia. W zestawie dołączono zdejmowane osłony na soczewki. Luneta może być również użytkowana jako teleskop obserwacyjny. Tubus został wykonany z anodowanego aluminium w matowym czarnym wykończeniu. Takie rozwiązanie sprawia, że nie odbija on światła. Celownik jest montowany na szynie standardu RIS 22 mm. W zestawie znajdują się pierścienie montażowe 22 mm.


Luneta celownicza Delta Hornet 1-6x24 DDMR

Luneta celownicza Delta Hornet 1-6x24 DDMRJ

Świetna luneta, która sprawdzi się podczas strzelań dynamicznych i taktycznych. Zakres powiększenia od 1x do x6 pozwala na dobre dostosowanie się do odległości na jaką strzelamy. Komfort obsługi celownika został osiągnięty dzięki zastosowaniu bardzo szerokiego kąta widzenia i dużego zakresu regulacji pionowej 44MRAD. Do jego niewątpliwych zalet należy to, że można z niego strzelać w niemal każdych warunkach. Zakres jego temperatur pracy wynosi między -17, a 80 °C. Prezentowana luneta jest idealnym wyborem dla wymagających użytkowników poszukujących wysokiej klasy optyki.


Luneta Athlon Optics Neos 4-12X40 Capped 1 inch SFP Center

Luneta Athlon Optics Neos 4-12X40 Capped 1 inch SFP Center

Dobrej jakości luneta celownicza o regulowanym powiększeniu w zakresie 4-12x. Jej tubus wypełniono azotem, co chroni przed parowaniem soczewek od wewnątrz nawet w warunkach bardzo wysokiej wilgotności powietrza. Soczewki z powłokami FMC zapewniają świetną transmisję światła, dzięki czemu obserwowane obiekty mają wiernie odwzorowane kolory.


Luneta celownicza Vortex Crossfire II 1-4x24 30 mm

Luneta celownicza Vortex Crossfire II 1-4x24 30 mm

Precyzyjna luneta celownicza wyróżniająca się szerokim polem widzenia. Zakres powiększenia jest w niej regulowany od 1x do 4x, co pozwala na lepsze dostosowanie się do sytuacji. Wysokiej jakości optykę zaopatrzono w wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne. Przekazywany obraz jest jasny nawet przy dużym zachmurzeniu lub w warunkach zmierzchowych. Korpus lunety zrobiony jest z wytrzymałego i lekkiego aluminium lotniczego. Został on właściwie uszczelniony, dzięki czemu możesz pozbyć się obaw, że do wnętrza tubusu dostanie się woda lub drobiny kurzu i piachu. Dodatkowo wypełnienie azotem sprawia, że para wodna nie osadza się po wewnętrznej stronie szkieł, dzięki czemu wizja jest zawsze idealna. W zestawie z lunetą znajdują się instrukcja wraz z gwarancją, ściereczka do przecierania szkieł, zakrywki oraz bateria.


Luneta Athlon Midas BTR GEN2 1-6x24 Capped Fixed ATSR4 BDC

Luneta Athlon Midas BTR GEN2 1-6x24 Capped Fixed ATSR4 BDC

Luneta celownicza o regulowanym powiększeniu w zakresie 1-6x oraz średnicy obiektywu wynoszącej 24 mm. Jednorodna budowa aluminiowego tubusu celownika powoduje, że jest on wytrzymały i szczelny. Soczewki zostały pokryte powłokami XPL, które zapewniają lepszą ochronę przed brudem i zarysowaniami. Powłoki dodatkowo poprawiają jakość obrazu. Podświetlaną siatkę w lunecie można regulować w pionie oraz w poziomie w zakresie 150 MOA. Jeden klik pozwala na regulację o 0,25 MOA.


Luneta celownicza Diana 3-9x32 1

Luneta celownicza Diana 3-9x32 1" AO Duplex

Diana 3-9x32 1" AO Duplex z/m 11 mm to niedrogi celownik optyczny o zmiennym powiększeniu. Został on wyposażony w regulację paralaksy, a także siatkę celowniczą typu Duplex. Sprzęt ten dobrze nadaje się do wiatrówek oraz replik ASG. Luneta została wyposażona w jednoczęściowy tubus o średnicy 25,4 mm (1 cal). Został on wykonany z aluminium o matowym wykończeniu poddanego procesowi anodowania. Luneta została dokładnie uszczelniona i wypełniona suchym azotem. Takie rozwiązanie gwarantuje, że sprzęt nie będzie parował od wewnątrz. Solidna konstrukcja w połączeniu z montażem kompensacyjnym pozwala na użytkowanie lunety również na mocnych wiatrówkach sprężynowych.


Luneta celownicza Delta Armory 3-9x50EG Reticle Illumination

Luneta celownicza Delta Armory 3-9x50EG Reticle Illumination

Luneta celownicza 3-9x50EG marki Delta Armory jest przeznaczona do replik ASG. Została ona wyposażona w, podświetlony na kolor czerwono-zielony, krzyż celowniczy. Luneta celownicza 3-9x50EG o średnicy obiektywu 50 mmcharakteryzuje się powiększeniem od 3 do 9 razy. Jest to model odporny na wilgoć, kurz, zaparowanie, a nawet delikatne uderzenia. Posiada zdejmowane osłony na obiektyw i okular. Luneta została wykonana z anodowanego aluminium w matowym czarnym wykończeniu. Montowana jest na szynie RIS 22 mm.


W sklepie combat.pl jest dostępny szeroki wybór lunet celowniczych, które doskonale sprawdzą się zarówno na replikach asg, wiatrówkach jak i na broni palnej!