Green gas do ASG

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Green gas

Green gas w ASG

Gaz w replikach Air Soft Guns (ASG) jest stosowany od dawna. Służy do napędzania zwłaszcza replik pistoletów. Podawany ze specjalnego zbiorniczka zintegrowanego z magazynkiem, pozwala strzelać podobnie jak z broni palnej. Prócz miotania kulek pełni również drugą rolę. Porusza zamkiem w czasie strzału, symulując pracę prawdziwego pistoletu. Zwłaszcza w przypadku masywniejszych replik nadaje to realizmu rozgrywkom. Przez to pistolety ASG na green gas niezmiennie cieszą popularnością zarówno pośród zaawansowanych, jak i początkujących strzelców.

Czym jest green gas?

Green gas to specjalna mieszanka propanu i oleju silikonowego. Dodatkowo producenci dodają różne środki zapachowe (pozwala to wyczuć gaz, gdy ulatnia się przez nieszczelność)i. Skład green gas został dobrany tak, aby dawać jak najwięcej stabilnych strzałów z jednego ładowania przy równoczesnym zabezpieczeniu części ruchomych i uszczelek repliki. Za dobą kondycję tych ostatnich odpowiada olej silikonowy. Jest to konieczny dodatek, gdyż propan jest gazem bardzo suchym i przy niskiej temperaturze rozprężania mógłby powodować kruszenie się uszczelek. Pomimo obecności smaru w mieszance należy jednak pamiętać o konserwacji replik i smarowaniu ruchomych elementów co najmniej raz w sezonie.

Ciśnienie green gazu zostało dobrane tak, aby zapewnić odpowiednią prędkość wylotową kulek, nie narażając przy tym repliki na uszkodzenie. Pistolety ASG z systemem blowback są zbudowane z wielu części, które poruszają się przy każdym strzale. Właściwe dobranie parametrów gazu pozwala je chronić przed przedwczesnym zużyciem.

Zużycie gazu

Repliki ASG wykorzystujące do napędu green gas posiadają wbudowane w magazynki zbiorniki, które uzupełnia się ze specjalnych zasobników (kartuszy) podobnie jak zapalniczki. W zależności od konstrukcji repliki, pojemności zbiornika i warunków panujących podczas rozgrywek jedno naładowanie pozwala wystrzelić nawet 120 do 140 kulek. Oczywiście znaczący wpływ na wydajność ma temperatura. W warunkach jesienno-zimowych należy stosować inną mieszankę gazu niż w lecie. Pozwoli to uniknąć zamarznięcia zaworu i utraty całego zbiornika gazu.

Co jest lepsze green gas czy CO2?

Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Dwutlenek węgla (CO2) aplikuje się do replik w jednorazowych, wymiennych kapsułach. CO2 jest sprężone do wyższego ciśnienia niż green gas, przekłada się to na wyższą prędkość wylotową kulek. Jednak wyższe ciśnienie może prowadzić do nieco większego obciążenia mechanicznego części replik, co może czasem skrócić czas ich eksploatacji.

Inaczej wygląda również kwestia doładowywania podczas rozgrywek. Zbiornik z green gas w replice można w każdej chwili dopełnić (podobnie jak zapalniczkę) z kartusza. Kapsułę CO2 można wymienić dopiero po całkowitym jej opróżnieniu. Gdy nie wiadomo czy gazu starczy na kolejną rundę, trzeba czasem wystrzelać pozostały CO2 i założyć pełną kapsułę. Do replik wykorzystujących green gas można też podłączyć zewnętrzny zbiornik o dużej pojemności. Pozwala to na cieszenie się praktycznie nieograniczonymi zapasami „pędnika” nawet podczas całodziennych meczów.