Pałki teleskopowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Pałki teleskopowe – obroń się przed atakiem

Komu potrzebna pałka teleskopowa?

Pałka teleskopowa jest klasycznym przykładem broni składanej, która pomaga zastopować napaść przestępcy. Jej przydatność cenią pracownicy ochrony, policjanci, kierowcy, a także wszyscy Ci, którzy narażeni są niebezpieczeństwo ze strony innych ludzi lub agresywnych zwierząt. Jeśli często wracasz o zmroku do domu, podczas pracy przemieszczasz się po nieznanym terenie, bywasz w niebezpiecznych okolicach – pomyśl o zaopatrzeniu się w porządne narzędzie samoobrony, jakim jest pałka teleskopowa.

Czy pałka teleskopowa jest legalna?

Zastanawiasz się, jak wygląda zależność: pałka teleskopowa a prawo? Z Art.4 ust.1 pkt 4 Ustawy o broni i amunicji wynika, że pałka zakończona małą, metalową zaślepką, bez wewnętrznej, twardej wkładki, nie może być zaliczana do niebezpiecznej broni białej, na którą trzeba mieć pozwolenie. Zatem, pałkę teleskopową można kupować legalnie i nosić ją przy sobie bez konieczności rejestracji i innych formalności. Nie zapominaj jednak, że wolno jej używać tylko w granicach obrony koniecznej.

Pałka teleskopowa sprężynowa czy zwykła?

Ponieważ ze względu na tworzywo i budowę, pałki dzielą się na sprężynowe i sztywne, więc to wśród tych dwóch podstawowych kategorii będziesz dokonywać wyboru. Pałka teleskopowa sprężynowa cechuje się większą elastycznością i nie wywoła poważniejszych obrażeń u napastnika, nawet wtedy, gdy użyjesz sporej siły. Czasem tyle wystarczy, by powstrzymać agresję i przejąć kontrolę nad sytuacją.

Jednak znacznie skuteczniejsze w działaniu okazują się pałki teleskopowe hartowane. Wykonane z hartowanego materiału nie ulegają odkształceniu nawet po starciu z twardymi przedmiotami. Podobnie jak klasyczne pałki to samoobrony, tak i pałki teleskopowe potrafią zadać bolesne ciosy i pozostawić po nich ślady na ciele napastnika. Oprócz standardowych ciosów, taka pałka pozwala także założyć dźwignię lub podciąć agresora, dlatego wybierana jest przeważnie przez osoby znające podstawy samoobrony.

Więcej o skutecznych metodach obrony własnej dowiesz się z artykułu: Jak skutecznie się bronić - najlepsze narzędzia do samoobrony.

Jaka długość pałki teleskopowej?

W ofercie sklepowej spotkasz pałki w rozmiarach od około 16" do 26". Pałka teleskopowa 16" cechuje się lekkością i poręcznością, dlatego często sięgają po nie kobiety i mężczyźni stawiający na dyskrecję w noszeniu broni. Pamiętając jednakże o tym, że pałka stanowi przedłużenie ręki, warto się zastanowić nad większym modelem. Dzięki niemu utrzymasz przeciwnika na większą odległość i zyskasz pole manewru. Poza tym wyższe gabaryty (w granicach 25") umożliwią wymierzenie mocnych ciosów. Które atuty przekonują Cię bardziej?

Jaka pałka teleskopowa najlepsza?

Na miano idealnego narzędzia do samoobrony zasługuje ta pałka, która tworzy z Tobą udany duet. Wobec tego powinna posiadać płynnie i szybko rozkładające się segmenty oraz wygodny uchwyt. W momencie zagrożenia musisz podejmować błyskawiczne decyzje, więc nie ma czasu na szarpaninę z opornym sprzętem. Stres często wywołuje pocenie dłoni, dlatego dobrze mieć rękojeść z dodatkowym paskowym uchwytem lub zabezpieczoną materiałem antypoślizgowym.

Kolejny wymóg to solidna, wytrzymała budowa (na przykład z hartowanej stali), która przełoży się na większą trwałość sprzętu. No i na koniec do głosu mogą dojść własne preferencje obejmujące rozmiar pałki oraz jej konstrukcję. Warto też wziąć pod uwagę swoje doświadczenie w użytkowaniu tego rodzaju broni.

Jak używać pałki teleskopowej?

Różne rodzaje pałek teleskopowych działają nieco inaczej, dlatego nie istnieje uniwersalna instrukcja obsługi, ale obowiązuje podobne postępowanie. Sprzęt otwiera się energicznym wymachem w górę lub dół pod kątem ok. 45°, który wypada poćwiczyć po nabyciu produktu. Zaleca się, by rozłożenie pałki i wyciągnięcie jej z kabury czy kieszeni trwało zaledwie kilka sekund, z tego powodu warto odbyć parę treningów szybkościowych.

Przyda się także ćwiczenie zamachów przy pomocy worka treningowego. Sprawdzisz wówczas swoją siłę i sprawność oraz poznasz lepiej potencjał sprzętu. W przypadku, gdy wykonujesz obowiązkowe zajęcia w niebezpiecznych warunkach, wskazane jest zaliczenie profesjonalnego kursu samoobrony. Mając za sobą szkolenie, nie dasz się zaskoczyć i łatwiej rozprawisz się z napastnikiem. Zadbaj zatem o bezpieczeństwo swoje i Twoich bliskich, wybierając pałki teleskopowe w sklepie combat.