Sekatory

Sekatory

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

13 produktów

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

13 produktów

Sekatory — dla zdrowia i urody Twojej roślinności

Do czego służą sekatory ogrodowe?

Zadbany ogród cieszy gospodarzy i przyciąga życzliwe spojrzenia przychodniów. Jednak zanim znikną z niego obumarłe, sterczące gałęzie i szpecące suche pędy roślin, a krzewy wraz z klombami przybiorą estetyczny wygląd, trzeba się sporo napracować. Aby ten wysiłek nie odebrał przyjemności pielęgnacji oraz dawał pożądane rezultaty, musisz mieć odpowiednie narzędzia, z królującym wśród nich mistrzem cięcia, czyli sekatorem.

Jaki jest podział sekatorów ze względu na ich funkcje?

Sekatory nożycowe

W sprzedaży najczęściej spotkasz sekatory nożycowe i kowadełkowe. Te pierwsze zgodnie z nazwą mają podobną budowę do nożyczek. Składają się na nią dwa mijające się ostrza, z których jedno przeważnie jest lekko wygięte. Specjaliści ogrodnictwa polecają je do cięcia odrastających dziko pędów, kształtowania drobnych krzewów, bądź odcinania niezbyt grubych gałęzi młodych drzew.

Przykłady dostępnych sekatorów nożycowych:

Sekator nożycowy Fiskars P68 SmartFit

Sekator nożycowy Fiskars P44 Fingerloop

Sekator nożycowy Fiskars P26 Singlestep

Sekatory kowadełkowe

Za to konstrukcja modelu kowadełkowego bardziej sprzyja trudnej amputacji konarów. Te sekatory do gałęzi mają bowiem jedną „szczękę” tnącą i stalnicę, podpierającą odcinany kawałek. Dzięki temu ostrze przesuwa się gładko, nie pozostawiając poszarpanych ranek. Zatem po operacjach wykonanych przez ten przyrząd, stare drzewa z suchymi odgałęzieniami nabywają świeżego, młodego uroku.

Przykłady dostępnych sekatorów kowadełkowych:

Sekator kowadełkowy Fiskars P43 Fingerloop

Sekator kowadełkowy Fiskars S L71 PowerGear

Sekator kowadełkowy Fiskars L L77 PowerGear

Jaki sekator wybrać?

Oprócz wyżej wymienionego podziału, w ofercie wielu sklepów znajdziesz nożyce do gałęzi dwuręczne z teleskopem lub wysięgnikiem. Przy pomocy teleskopowych regulowanych rączek sięgniesz na przykład w głąb gęstego żywopłotu, aby wyeliminować zbędne odrosty. Przydadzą się one też przy wyższy partiach drzewa. W kategorii znacznie cięższych egzemplarzy, z długimi uchwytami, możesz spodziewać się innowacyjnych mechanizmów wspomagających obsługę.

A co mogą Ci zaoferować sekatory jednoręczne? Potrzebne Ci będzie idealne ostrze oraz wygoda użytkowania połączona z bezpieczeństwem. Jeżeli nie chcesz narazić swoich roślin na choroby, zadbaj o równe przycinanie, które zagwarantują czyste „obcinaczki”, wykonane z dobrej stali, np. nierdzewnej. Podczas przenoszenia narzędzia i jego aktywności istotna okaże się także blokada ostrzy. Natomiast systemy zwiększające siłę cięcia pozwolą uniknąć zmęczenia.

Pielęgnacja ogrodu sprawi Ci radość, gdy nie dołączy się do niej ból nadgarstka lub dłoni. Dlatego rozejrzyj się za sprzętem z ergonomiczną rękojeścią pasującą do Twojej ręki, miękką i antypoślizgową. Kształt i obłożenie uchwytów może zadecydować o tym, jak długo przyrząd utrzymasz w gotowości. Ciekawe rozwiązanie podsuwa tu wersja z pałąkiem chroniącym palce podczas manewrowanie między gałązkami. Mając dużo różnorodnych roślin, trzeba pamiętać o wytypowaniu najbardziej poręcznego „pomocnika”.

Czy ważne są dodatki?

W przypadku wielogodzinnych zajęć na działce czy w ogrodzie liczy się każde usprawnienie narzędzia. To mogą być sprężyny odbijające, które bez Twojego udziału rozchylają szczęki albo ograniczniki rozwarcia, umożliwiające ustawienia dogodne do rozmiaru dłoni. Akcesoria wytwarzane z myślą o wygodzie ogrodnika posiadają takie udoskonalenia, bo producentowi zależy, by sprzęt zapewniał komfort pracy i spisywał się niezawodnie. Do grona takich produktów zaliczają się sekatory Fiskars, wysoko oceniane w rankingach konsumenta.

Jak ostrzyć sekator?

Wiadomo, że tylko ostre nożyce wykonają powierzoną im misję jak należy. To znaczy nie zmiażdżą tkanek roślinnych i nie staną się przyczyną ran otwartych na infekcję. Dlatego należy pamiętać o ich regularnym ostrzeniu i czyszczeniu. Zabiegi te najlepiej wykonywać przy pomocy ostrzałki lub osełki tej samej marki, co sekator. Jeżeli istnieje możliwość rozkręcenia części, to trzeba ją wykorzystać, by zadanie stało się łatwiejsze.

W innym wypadku, po prostu przyrząd ustawisz pod kątem 45° względem ostrzy i przystąpisz do wykonywanie płynnych ruchów, zawsze w tym samym kierunku. Wersja z nożycami obejściowymi zadowoli się ostrzeniem wyłącznie po płaszczyźnie zewnętrznej, a seria z kowadełkiem domagać się będzie przywracania sprawności obu stronom. Na koniec jeszcze tylko kropla oleju, aby dopełnić pielęgnacji. Dzisiaj rozmaite sekatory w sklepie combat ofiarowują Ci swoją pomoc, więc skorzystaj niezwłocznie z tej okazji.

Sprawdź dostępne modele sekatorów w sklepie combat lub wróć do kategorii narzędzi i wybierz sprzęt jakiego potrzebujesz.