Szpadle

Szpadle

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Szpadle – niezbędne w pracach ogrodowych i budowlanych

Do czego przydają się szpadle?

Wyobrażasz sobie wykonywanie poważniejszych prac w ogrodzie, na działce czy terenie budowy bez porządnego szpadla? Nie może go zabraknąć, gdy trzeba wydrążyć dół, przesadzić krzewy lub przearanżować przestrzeń w sadzie. Jego rola sprowadza się nie tylko do kopania i przenoszenia ziemi, ale również do czynności związanych z drenażem lub pielęgnacją trawnika. Dlatego powinien znaleźć się na wyposażeniu działkowicza oraz w skrytce na narzędzia budowlane.

Rodzaje szpadli – w czym sprawdzą się najlepiej

Każda praca wykonywana przy użyciu szpadla stawia nieco inne wymagania. Właśnie z tego względu wykształciły się różne typy tego narzędzia. Są to:

  • szpadel ze sztychem ściętym pod kątem prostym – doskonale nadaje się do przekopywania i sadzenia, a także do rozbijania grud ziemi. Posiada długie stylisko i jest dość szeroki, dzięki czemu podczas wbijania go w glebę możesz sobie pomóc naciskiem stopy.
  • szpadel irlandzki – doskonały do kopania działki, głównie ze względu na cieńszą, minimalizującą opór końcówkę.
  • szpadle do darni i cięcia korzeni – zasługujące na miano fachowców w swojej dziedzinie, gdyż ostrym zakończeniem sztychu szybko rozprawiają się z podziemnym systemem kłączy. Do tego mają niezbyt długą rękojeść dającą dobre wyważenie, co sprawia, że nie przeciążysz kręgosłupa.
  • szpadel wąski o wydłużonym kształcie i dodatkowym wzmocnieniu – perfekcyjnie wkopujący rury i dreny.
  • szpadel szkółkarski, czyli uniwersalny. Ponieważ jego głowica łączy cechy szpadla prostego i ostrego, wykaże się niezawodnością zarówno podczas przesadzania roślin, jak i kopania.

Co wziąć pod uwagę, wybierając szpadel?

Bez względu na to, do czego będziesz go używać, szpadel powinien cechować się dużą wytrzymałością. Dlatego zwróć uwagę na konstrukcję (najlepiej, aby była stalowa, a głownia trwale zespojona z rękojeścią). Do przebicia się przez zwarte warstwy gleby i korzeni przyda się sztych szpiczasty, a do kopania rowów czy formowania geometrycznych klombików szpadel prosty, mieszczący na łyżce więcej materiału.

Dobrze dobrana rączka też ma znaczenie. I chodzi tu nie tylko o ergonomiczną budowę, ale również o materiał, ciężar i długość. Typowy rozmiar trzonka wynosi zazwyczaj około metra, lecz możesz wybrać szpadel teleskopowy z regulacją rączki, której długość dostosujesz do swoich potrzeb. Wyprofilowana rękojeść z lekkiego aluminium lub włókna węglowego umożliwi Ci wykonanie większej ilości pracy bez dużego wysiłku, ale nie sprawdzi się tak dobrze w przypadku zbitego lub kamienistego podłoża – tutaj najlepszy będzie szpadel prostej konstrukcji.

Jaki szpadel do prac ogrodowych?

Piękny ogród i obfite plony wymagają sporo trudu. Jest przecież tyle do zrobienia. Przycięte i wkomponowanie trawników w architekturę drzew, przekopanie grządek, przygotowanie gruntu pod byliny. A to i tak tylko część obowiązków. Dlatego „sztychówki” są nieodzowne. Dobrze mieć przynajmniej dwa modele. Niezastąpione okażą się szpadle do kopania dziur, wykonane ze stali odpornej na pęknięcia i duże naprężenia, podobnie zresztą jak ostro zakończony szpadel do korzeni.

Biorąc pod uwagę zróżnicowanie prac ogrodniczych, konieczne jest zwrócenie uwagi na błahy z pozoru uchwyt. Ten przypominający literę D pomoże w precyzyjnych manewrach, a przybierający kształt T pozwoli na wykorzystanie większej siły. Skuteczność pracy będzie zależała od jakości narzędzia i od tego, jak łatwo da się nim manipulować, dlatego też wybierz model dopasowany do Twoich możliwości. Poznaj szpadle w sklepie internetowym combat.