Toporki

Toporki

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

2 produkty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

2 produkty

Toporki – niezastąpione w plenerze, przydatne w gospodarstwie domowym

Toporek a siekiera – jakie są różnice

Choć na co dzień obu terminów często używa się zamiennie, toporek nie jest tym samym, co siekiera. Odznacza się bowiem niższą wagą, mniejszymi rozmiarami i przeznaczony jest do używania jedną ręką. To sprawia, że znacznie lepiej sprawdza się jako element wyposażenia zabieranego na wyprawę. Bo przecież wtedy liczy się oszczędność miejsca, którą zapewnia dobór jak najlżejszego i najmniejszego ekwipunku.

W jakich sytuacjach przydaje się toporek?

Toporki rzadko przekraczają wagę jednego kilograma. Posiadają krótkie rączki, a ich głowice są niewielkie, często starannie wyprofilowane w celu ułatwienia wykonywania konkretnych zadań. Dlatego doskonale sprawdzają się we wszystkich pracach, które wymagają precyzji. Na przykład kiedy trzeba ociosać deskę, przygotować szczapy drewna na rozpałkę czy nawet zaostrzyć kijek do pieczenia kiełbasy. Mało tego, jeśli narzędzie posiada obuch, posłuży także jako młotek. Z tego względu toporki turystyczne i survivalowe od dawna stanowią obowiązkowy element wyposażenia wędrowców i miłośników bushcraftu.

Natomiast modele z obuchem przekształconym w oskard to tak zwane toporki strażackie, radzące sobie z forsowaniem rozmaitych przeszkód w czasie pożaru lub innych sytuacji zagrożenia. A egzemplarze z ostrą klingą powinny znaleźć miejsce w szufladach kredensu, by później porcjować mięso i rozdrabniać kości. Toporki do kuchni zyskują coraz większe uznanie, gdyż świetnie zastępują tasaki i wydatnie usprawniają wykonywanie bardziej wymagających prac.

Czym powinien cechować się toporek ciesielski?

Toporek do ciosania i formowania drewna niezbędny jest we wstępnej fazie pracy, zanim do akcji wkroczą nóż i dłuto. Odznacza się przeważnie zaokrąglonym ostrzem z szerokim i prostym szlifem. Czasami cieśla lub snycerz sięga również po toporek do drewna z krawędzią o szlifie jednostronnym. Zależy to od jego indywidualnych upodobań. Jedynie sprawa rękojeści przedstawia się dla wszystkich użytkowników jednakowo – ta część musi być wygodna i ryflowana, ewentualnie pokryta powłoką antypoślizgową.

Jaki toporek do bushcraftu wybrać?

Bezpośredni kontakt z przyrodą i odizolowanie się od natłoku wrażeń dostarczanych przez miasto to dobry krok w kierunku utrzymania równowagi duchowej. Ale także poważne wyzwanie. Zwłaszcza wtedy, gdy nie korzystasz ze zdobyczy cywilizacji, tylko wyłącznie z darów natury. Przebywanie na nieznanym terenie, wśród nieokiełznanej roślinności, wymaga wcześniejszego przygotowania ekwipunku zawierającego parę niezbędnych narzędzi.

Na pierwszy plan wysuwa się toporek bushcraftowy, bez którego trudno byłoby zaaranżować teren pod obozowisko, zbudować schronienie czy przygotować podpałkę do ogniska. Narzędzie przydatne do wielu czynności powinna cechować duża wytrzymałość. Sięgnij więc po model z głownią ze stali wysokogatunkowej, która dzielnie znosi silne uderzenia. Dobrze też, aby była pokryta warstwą antykorozyjną, która zapobiega pojawianiu się rdzy i przedłuża żywotność narzędzia.

W zależności od potrzeb, jakie stawia przed Tobą wyprawa, toporki survivalowe mogą być małe i poręczne (do precyzyjnych robót) lub nieco większe i cięższe (do rozłupywania i rąbania kawałów drewna). Jeśli planujesz przedzierać się przez chaszcze oraz pokonywać w drodze do celu różnorodne zapory, rozejrzyj się za przyrządem z głownią wyposażoną w szeroką krawędź i ostry szpikulec – umożliwi on wczepianie się w drewno oraz przebijanie twardych materiałów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o bushcrafcie? Sprawdź artykuł Co to jest bushcraft?

Toporki taktyczne – kiedy potrzebne?

Klasyczny tomahawk z długim drzewcem był bronią obusieczną albo posiadającą z jednej strony szpic. Obecnie takim mianem określa się model z nieco skróconą rękojeścią, który służy jako sprzęt do cięcia gałęzi, ścinania niezbyt grubych pni, rąbania drewna oraz do rzucania (jego niepodważalnym atutem jest perfekcyjne wyważenie, sprzyjające celnemu lotowi do tarczy). Dlatego też cieszy się popularnością wśród miłośników survivalu oraz turystów wspinających się po górach, którym może dawać dodatkowe oparcie.

Do tomahawków nawiązują też toporki taktyczne. Ich główną zaletą jest niewielka waga, którą uzyskano dzięki wykonaniu rękojeści z wysokiej jakości tworzywa sztucznego z domieszką włókna szklanego. Toporek taktyczny sprawdzi się w wielu sytuacjach – czy to w czasie wędrówki, czy podczas rywalizacji ASG. Sprawdź toporki w sklepie internetowym combat.