Kajdanki

Kajdanki

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Kajdanki – zapobiegaj niebezpiecznym wybrykom

Kiedy potrzebne są kajdanki?

Znane już od czasów antycznych, krępowały ruchy zniewolonym przeciwnikom. Wtedy były nieporęczne i trudne w obsłudze, ale przeszły długą drogę, podczas której udoskonalono je, doprowadzając do obecnej postaci. Dzisiaj widzisz je nie tylko podczas akcji policyjnych, ale również w rękach ochroniarzy. Wersje jednorazowe mogą być wykorzystywane również do powstrzymania bójek na stadionie czy wobec niezdyscyplinowanych pasażerów samolotu.

Wszędzie tam, gdzie uzasadnione jest użycie środków przymusu bezpośredniego, w grę wchodzą kajdanki. Prewencyjnie stosuje się je w celu zapobieżenia ucieczce, w przypadku agresji, a nawet autoagresji. Również wtedy, gdy atakowane jest chronione mienie, teren czy osoba. Przeważnie zapinane są z tyłu na nadgarstkach, lecz w przypadku nieznacznego prawdopodobieństwa stawiania czynnego oporu, powinny znaleźć się na rękach z przodu. Natomiast w przypadku najcięższych przestępstw wymagane jest też skrępowanie nóg sprawcy.

Kto może używać kajdanek?

Posiadanie kajdanek w Polsce nie jest zakazane, ale używać mogą ich tylko osoby do tego uprawnione. Na plan pierwszy wysuwają się tu służby mundurowe, a wśród nich prym wiedzie policja. Kajdanki policyjne najczęściej są w ruchu, gdy stróż prawa uzna, że zaistniały powody, aby skrępować daną osobę. Ocena okoliczności i specyfika sprawy decydują o unieruchomieniu podejrzanego o przestępstwo. Podobnie jest w przypadku pracowników ochrony, którzy muszą reagować na przejawy zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i obiektów.

Czym różnią się klasyczne kajdanki policyjne od jednorazowych?

Chociaż ich skuteczność działania jest podobna, to struktura zupełnie inna. Powszechnie znane kajdanki policyjne wykonane są ze stali, co czyni je cięższymi niż jednorazówki z tworzywa sztucznego. W przypadku tych drugich wydawać by się mogło, że lekkość łączy się z mniejszą efektywnością. A jednak prosta konstrukcja w postaci 2 pętli, zaciskanych na przegubach, uniemożliwia przerwanie obręczy czy zsunięcie ich i sprawdza się w wielu zdarzeniach, gdy potrzebne jest tymczasowe, szybkie działanie. Do rozpięcia kajdanek plastikowych niepotrzebny będzie kluczyk, ale należy pamiętać o przecinaku.

W jakich sytuacjach potrzebne będą kajdanki jednorazowe?

Ta wersja kajdanek dobrze spisuje się warunkach wymagających sprawnej i prędkiej akcji. Ponieważ są niewielkie, lekkie i łatwe w obsłudze, mogą stanowić uzupełnienie wyposażenia służb mundurowych i wszelkich formacji ochrony. W czasie dynamicznie rozgrywających się scen, na przykład podczas wybryków chuligańskich na ulicy czy podczas meczu, pomogą szybko zastopować agresywne zachowania. W dodatku unieruchomią nie jednego, lecz wielu winowajców, bo ich poręczność sprawia, że można mieć kilka egzemplarzy przy sobie.

Zalety kajdanek łańcuszkowych

Podstawowym środkiem wykorzystywanym w rozlicznych przestępczych przypadkach są kajdanki policyjne. To najpewniejsze zabezpieczenie przed niepożądanymi czynnościami zatrzymanego. Dlaczego? Ponieważ mają wytrzymałą budowę, regulację zacisku szczęk i solidną blokadę. Modele, bazujące na obręczach powiązanych za pomocą łącznika w postaci łańcuszka, gwarantują odporność na rozerwanie. Poza tym, zazwyczaj, posiadają zaporę podwójnej zapadki, co oznacza ochronę przed zbyt mocnym zaciśnięciem na nadgarstkach. Są narzędziem wielokrotnego użytku, gdyż nierdzewna stal nie ulegnie zniszczeniu.

A może kajdanki zawiasowe?

Kolejna seria kajdanek odznacza się tym, że jeszcze bardziej ogranicza ruch rąk sprawcy czynu karalnego, bo nie ma tu już łańcuszka pozwalającego na rozsunięcie dłoni. W tym typie znajdziesz wszystkie cechy potrzebne do skutecznego działania, a więc pierścienie dostosowujące się do każdej objętości przegubu, zamki na kluczyk, blokady udaremniające siłowe otwarcie oraz dobrej jakości materiał. Potrzebujesz w swojej pracy narzędzi przymusu bezpośredniego? Zaopatrz się w kajdanki ze sklepu combat.

Wróć do kategorii Oporządzenie.