Linki i taśmy

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Linki i taśmy — gwarancją pomyślnego rozwoju sytuacji

Czym cechuje się linka paracord?

Linki kojarzą się przede wszystkim z rozmaitymi wyprawami, bo w trakcie ich trwania okazują się niezbędne. Nie oznacza to jednak, że tylko tam znajdują zastosowanie. Porządna taśma może przecież służyć pomocą wszędzie, szczególnie wtedy, gdy tworzy ją paracord. Najczęściej wykonany z nylonu albo poliestru posiada na zewnątrz oplot, a wewnątrz kilka rdzeni. Dzięki ciasno połączonym żyłkom parcord zyskuje niebagatelną wytrzymałość, którą na pierwszym miejscu wymagań stawiają użytkownicy.

W jakie linki paracord możesz się zaopatrzyć?

Linka, potocznie zwana spadochronową, występuje w 6 odmianach. Poszczególne typy różnią się udźwigiem, kolorem, grubością, a także innowacyjnymi dodatkami. Największą wytrzymałością szczyci się parcord z kevlaru. Kształtuje on solidny sznur o dwukrotnie większych możliwościach niż standardowy model. Producenci szacują jego siłę na 476 kg. Do jego walorów zalicza się również nadzwyczajna odporność na wysokie temperatury, toteż przyda się np. do podtrzymania przewiązanego kubka czy kawałka mięsa nad ogniskiem.

Z kolei nieco cieńsza taśma, złożona z 4 nitek nylonowych sprawdzi się w roli sznurka na bieliznę podczas biwakowania bądź zabezpieczenia lżejszych przedmiotów. Z powodzeniem uzupełni też zestaw akcesoriów zbawiennych w gospodarstwie. Wędrówka i obozowanie wiąże się czasem z uszkodzeniem ekwipunku czy odzieży, dlatego trzeba mieć przy sobie „igłę i nitkę”. Oczywiście mowa tu o mocnej dratwie i specjalnym szydełku do niej dostosowanym.

W kryzysowej sytuacji zszycie plecaka lub jakiejś części garderoby zapewni linka Nano Cord o średnicy 0,75 cm. Poradzi sobie ze wszystkimi uszkodzeniami znacznie lepiej od uniwersalnej taśmy i przypieczętuje długoterminowość naprawy, ponieważ nie ulega wilgoci, rdzy oraz promieniowaniu UV. Za to ciesząca się największą popularnością linka paracord 550 okaże się wybawieniem, gdy przyjdzie pora na budowanie schronienia lub zamocowanie wyposażenia.

Dlaczego linka paracord 550 zasługuje na uznanie turystów?

Tej odmianie sznura należy się wyjątkowa uwaga, bowiem sprzyja większości trudnych wyzwań w terenie. A to za sprawą wytrzymałości rzędu 550 funtów ( 250 kg ), którą formuje 7 żył nylonowych, ściśle zespolonych w jednej taśmie. I choć nie pokonasz przy jej udziale wąwozów lub przełęczy, to mając już na przykład do dyspozycji tę linkę i tarp, nie musisz się obawiać o nocleg pod gołym niebem. Ponadto, jeśli zależy Ci na jak najmniejszym bagażu, dostaniesz ją w przystępnej i atrakcyjnej formie bransoletki.

A wtedy tylko w razie potrzeby rozwiniesz zwoje, by przycumować kajak, przytroczyć menażkę czy przywiązać hamak. Niepodatna na niekorzystne warunki atmosferyczne linka spisze się na medal zarówno w okolicznościach survivalowych, jak i zwykłych wypadach w plener. Co ciekawe, przy odrobinie fantazji wykonasz z niej różne gadżety, takie jak: pasek do zegarka, zamienne sznurówki do butów albo uchwyty do noży. Wystarczy tylko końcówkę taśmy wkręcić w szydełko, a ono zwinnie jak igła scali wybrane elementy.

Do czego jeszcze przydają się linki paracord?

Sznurki z parcordu dają się wiązać, przeplatać i supłać na wiele sposobów, a ograniczać ich wielozadaniowość potrafi jedynie uboga wyobraźnia. Często zdarza się, że potrzeba chwili wyzwala Twoją kreatywność, wówczas dobrze jest mieć przy sobie mocną linkę. Ona umożliwi Ci np. zbudowanie drabinki, spinając ze sobą drewniane polana. A winnej sytuacji po dołączeniu karabińczyka, klamerki bądź kółka przeobrazi się w pasek, rączkę lub zaczep.

W ofercie renomowanych producentów spotkasz także linki ze wzbogacającymi je detalami. Będą to np. odblaskowe drobne kuleczki odbijające światło, dzięki którym wiązania staną się bardziej widoczne. Co więcej w propozycjach znajdziesz taśmy, naświetlone promieniami słonecznymi, emitujące blask nocą. Napinając nimi materiał namiotu, wyeliminujesz ryzyko potknięcia się o sznurek, co zdarza się nierzadko. Zaopatrz się w linki i taśmy ze sklepu combat, a żadna awaria nie popsuje Ci humoru.


Czytaj nasze poradniki