Dmuchawki

Dmuchawki

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

2 produkty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

2 produkty

Dmuchawki – celne i ciche strzały

Co to jest dmuchawka?

Pierwotnie była to skuteczna broń do polowania na ptaki i mniejsze zwierzęta. Powszechnie używały jej plemiona z różnych części świata, począwszy od Dalekiego Wschodu po Amerykę. A skąd w ogóle się wzięła? Prawdopodobnie wystarczyło spreparować rurkę z łatwej do wydrążenia rośliny (np. bambusa) i przygotować strzałkę, by powstało proste narzędzie myśliwskie – pomocne w zdobywaniu żywności.

Nieskomplikowaną konstrukcję tego typu możesz pamiętać też ze szkolnej ławy. Wtedy za materiał służył rozmontowany długopis, do którego zamiast wkładu zawędrowały papierowe kuleczki (czasem nawilżone). W ten sposób zaczęła działać tajna „broń zaczepna” na lekcji i już zupełnie jawna poza nią. Prawdziwa dmuchawka, dostępna w sklepach, wygląda podobnie – długa wąska tulejka, przez którą wydmuchuje się strzałki.

Komu potrzebna dmuchawka?

Profesjonalna świstuła to zazwyczaj dmuchawka sportowa, przeznaczona do zabaw na świeżym powietrzu. Czym różni się od sprzętu domowej roboty? Przede wszystkim budulcem, którym jest metal albo wytrzymałe tworzywo sztuczne. Posiada także wyprofilowany ustnik, ułatwiający dokładne skierowanie wydychanego powietrza w otwór. Jej niewymyślna budowa już po kilku treningach pozwoli skutecznie trafiać w cel.

Jednak dmuchawka służy nie tylko do zajęć rekreacyjnych – bywa również używana w rozgrywkach airsoftowych, a także do chwilowego usypiania zwierząt, by dokonać szczegółowych badań. Jeśli nie chcesz, by huk zdradził Twoją obecność, dmuchawka okazuje się niezastąpiona.

Na co zwrócić uwagę, kupując dmuchawki?

Dawniej dmuchawka – broń – znajdowała zastosowanie bojowe lub łowieckie. Obecnie spotyka się najczęściej dmuchawki sportowe i dmuchawki myśliwskie. Pierwsze z wymienionych wykorzystywane są głównie do rozlicznych zawodów strzeleckich i ćwiczeń w szybkim i precyzyjnym strzelaniu do obiektów ruchomych. Natomiast drugie mogą skutecznie posłużyć do chwilowego uśpienia zwierzęcia.

Zanim wybierzesz odpowiedni model dla siebie, zwróć uwagę na najistotniejsze parametry, czyli długość, średnicę oraz dopasowanie strzałek. Krótkie dmuchawki o małym przekroju nadają się głównie do rozpoczęcia przygody w trafianiu do tarczy – umiejscowionej w zamkniętym pomieszczeniu. Współgrają z nimi różne rodzaje lotek, ale optymalnym wyborem będą ostre igiełki z kołnierzem.

Natomiast długie (np. półtorametrowe) egzemplarze oferują naprawdę spory wyrzut i większą precyzję. Zasięg dmuchawki tego typu może wynosić nawet kilkanaście metrów. Jeśli wydłużony kształt połączy się z odpowiednio szeroką średnicą rurki, załadujesz do niej spore lotki, co wpłynie na siłę uderzenia.

Dlaczego dmuchawki są najlepsze w strzelaniu rekreacyjnym?

Kiedy Ci tylko przyjdzie na to ochota, umówisz się z paczką przyjaciół, by przeprowadzić zawody w strącaniu z półki rzędu butelek, puszek, szyszek czy innych przedmiotów. Bez zbędnego huku, jak w przypadku wiatrówek, nie przeszkadzając nikomu, zorganizujecie sobie ekscytujące zawody. Do rozgrywki konieczne będą tylko dmuchawki, które zajmują niewiele miejsca, są niedrogie i trudno je zniszczyć (łatwiej zgubić). Po kilku treningach zdobędziesz umiejętności, które pozwolą Ci oddawać serie celnych strzałów i zdobywać kolejne zwycięstwa.

Czy dmuchawka to broń?

Chociaż nie jest uznawana za broń, dmuchawka używana niewłaściwie stanowi zagrożenie dla osób i zwierząt pojawiających się na linii strzału. Podczas strzelania odpowiedzialność za bezpieczeństwo istot żywych, znajdujących się w pobliżu, ponosi użytkownik sprzętu. Dlatego przed rozpoczęciem konkursu w trafianiu do celu, należy dokładnie przygotować teren, zwłaszcza gdy „latać” będą strzałki z ostrym grotem. Pamiętaj o tym, aby zadbać o bezpieczeństwo podczas zabawy, a idealne do strzelania rekreacyjnego dmuchawki wybierz w sklepie combat.