Gwizdki ratunkowe

Gwizdki ratunkowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Gwizdki ratunkowe – zamiast wołania o pomoc

Kiedy przydaje się gwizdek ratunkowy?

Amatorzy wypraw survivalowych znają smak przygody i wiedzą, że trzeba być przygotowanym na różne okoliczności. Co to oznacza w praktyce? Potencjalnie niebezpieczne eskapady wymagają zabrania ze sobą koniecznego ekwipunku w postaci na przykład noża, krzesiwa, latarki czy gwizdka ratunkowego. Rola tego ostatniego często bywa niedoceniana, bo dzisiaj każdy ma przecież telefon. Ale ten pozornie niezawodny sprzęt elektroniczny może spłatać figla, gdy straci zasięg lub rozładuje się bateria.

Jak zatem wezwać pomoc w przypadku zgubienia drogi, niespodziewanej choroby osłabiającej siły czy podczas incydentu uniemożliwiającego dalsze przemieszczanie się? Takie sytuacje, choć rzadkie, mogą zdarzyć się nawet podczas krótkiej wycieczki do nieznanego, gęstego lasu, wspinaczki górskiej lub improwizowanego spływu kajakowego. Wtedy z pomocą przychodzi zwykły, mały gwizdek, który wydobywa znacznie silniejszy dźwięk niż struny głosowe.

Dlaczego warto mieć przy sobie gwizdek?

Ten niewielki przyrząd, dający się wcisnąć w kieszonkę spodni, stanowi nieocenioną pomoc w trudnych okolicznościach. Gdy ból spowodowany np. skręconą kostką zatrzymuje w miejscu, wystarczy dmuchnąć w gwizdek, by wydobyć wysoki ton słyszalny na odległość nawet kilku kilometrów.

Stosując się do przyjętej zasady, że 6 gwizdów w ciągu minuty oznacza wezwanie wsparcia, uruchamiasz linię odzewu służb ratowniczych. A jeżeli mimo wysłania tego komunikatu nie otrzymasz dźwiękowej odpowiedzi, to jest spora szansa, że ktoś i tak zareaguje na powtarzający się sygnał i pospieszy z ratunkiem lub powiadomi odpowiednie osoby. Za pomocą gwizdka możesz również porozumiewać się z innymi, oddalonymi znacznie od Ciebie, uczestnikami wyprawy. Ustalenie wspólnego kodu nadawania pomoże Wam w wymianie informacji.

Czy gwizdki przetrwania zabierać ze sobą na „dużą wodę”?

Żeglowanie po nieprzewidywalnych obszarach wodnych, podobnie jak turystyka wysokogórska i survival, bywa ryzykowne. Zmienne warunki pogodowe oraz silny wiatr mogą wzburzyć fale i spowodować wywrócenie łodzi czy kajaka. W takich realiach, oprócz umiejętności pływackich, przydaje się kamizelka ratunkowa lub asekuracyjna, no i oczywiście gwizdek.

Wywrotka, niemożność wydostanie się z impasu oraz długie przebywanie w zimnej wodzie stwarzają stresującą sytuację, w której trudno zdobyć się na dodatkowy wysiłek. Ponieważ krzyk zagłuszany jest przez szalejący żywioł, nieodzowny okazuje się gwizdek ulokowany w kieszonce kamizelki. Model o kulkowej budowie umożliwia wysłanie przejmującego, donośnego sygnału o znacznym natężeniu. Dzięki niemu uda się zaalarmować ratowników.

Który gwizdek ratunkowy dla Ciebie?

Gwizdki ratunkowe różnią się od siebie konstrukcją, mocą emitowanego dźwięku oraz materiałem, z którego są zbudowane. Zazwyczaj spotkasz modele kulkowe i bezkulkowe; czasem natkniesz się też na egzemplarze dwu- i trzykomorowe. W przypadku wersji z kulką, bez wysiłku wydobędziesz z narzędzia brzmienie. Za to gwizdek bezkulkowy wytworzy bardziej przenikliwy ton rozchodzący się w dalekiej przestrzeni.

W ofercie znajdziesz egzemplarze o standardowej fonii i bardzo dużej sile głosu, sięgającej od 108 do 122 decybeli. Do dyspozycji masz gwizdki ratunkowe z lekkiego plastiku albo wytrzymałego na zgniecenia aluminium. Niektóre przywiązać do smyczki, inne wyposażono w zaczepy lub gotowe linki do mocowania. Sprawdź gwizdki ratunkowe w sklepie combat.